fbpx
Zobacz więcej
Ekipa 4challenge zdobyła Annapurnę! ​- wpis "Trekking Annapurna - kiedy jechać do Nepalu?
21 grudnia 2021

Trekking Annapurna – kiedy jechać do Nepalu?

Trekking w rejonie Annapurny w Nepalu oferuje wspaniałe widoki na sześcio-, siedmio- i ośmiotysięczniki. Wyprawa ta zabierze Cię w niesamowite okoliczności przyrody z pięknymi bujnymi lasami przeplatającymi się z polami uprawnymi, fantastycznymi punktami widokowymi, niezwykłą roślinnością oraz dzikimi zwierzętami. Pomiędzy tym wszystkim kryją się również niewielkie urocze wioski, gdzie można spotkać się z mieszkańcami i uzyskać wgląd w ich kulturę, zwyczaje, tradycje i styl życia.

Annapurna to nie tylko nazwa góry, ale także hinduistycznej bogini, odpowiedzialnej za dostarczanie pożywienia. Nazwa ośmiotysięcznika ma więc swoje mistyczne znaczenie. Jest wielu śmiałków, którzy usiłują zdobyć jej szczyt. Większość ludzi wybiera jednak opcję trekkingu, który pozwala na podziwianie majestatu gór. Choć trasy trekkingowe, jak np. słynna Annapurna Base Camp, są w zasięgu większości osób, należy się do nich odpowiednio przygotować. Interesuje Cię trekking w rejonie  Annapurny? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące wyprawy. 

Trekking Annapurna - kiedy jechać do Nepalu? - Annapurna
Widok na Annapurnę – wpis „Trekking Annapurna – kiedy jechać do Nepalu?”

Trekking w rejonie Annapurny – kiedy jechać do Nepalu?

Wielu osobom marzy się nepalski trekking. Kiedy jechaćPodobnie jak w wielu innych przypadkach trekkingów górskich są pewne pory roku, w których warunki pogodowe są mniej lub bardziej sprzyjające. Najlepiej wybrać porę wiosenną (marzec-maj) lub jesienną (wrzesień-listopad). Można wtedy liczyć na suchą i słoneczną pogodę, a w samych górach temperatury są niższe i bardziej sprzyjające trekkingowi. Lato to pora monsunowa, która nie tylko utrudnia wędrówki, ale również znacznie ogranicza widoczność. Z kolei w zimie temperatura jest po prostu zbyt niska. To bardzo ważne, aby dokładnie przemyśleć kiedy chcesz ruszyć na trekking w tym rejonie. Wiosną można liczyć na widok pięknych rododendronów na wysokości ponad 2500 m. Z kolei jesień to okres po monsunie, dzięki czemu można liczyć na lepszą widoczność, a także stabilną i bezchmurną pogodę. (zobacz naszę ofertę wyprawy)

Ważne jest, aby być przygotowanym na wszystkie możliwe warunki, bez względu na to, kiedy się zdecydujesz wyruszyć. Wysoko w Himalajach pogoda jest nieprzewidywalna, a śnieg, deszcz czy burze mogą się zdarzyć o każdej porze. Zmiana klimatu oznacza również, że wzorce pogodowe stały się jeszcze bardziej zmienne w ciągu ostatnich kilku lat. Nawet jeśli wybierasz się na trekking w październiku, przygotuj się na śnieg lub burze na szlaku. Spakuj wystarczającą ilość ciepłej odzieży, upewnij się, że buty są wodoodporne i nie zapomnij o kremie do opalania i czapce przeciwsłonecznej. To jednak nie wszystko. Do podróży należy się także odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba załatwić wszelkie formalności i uzyskać wizę, bez której turyści nie wjadą do Nepalu. Na szczęście jej zdobycie nie jest trudne.

Ekipa 4challenge zdobyła Annapurnę! ​- wpis "Trekking Annapurna - kiedy jechać do Nepalu?
Ekipa 4challenge zdobyła Annapurnę! ​- wpis „Trekking Annapurna – kiedy jechać do Nepalu?

Wiza do Nepalu 

Osoby, które zdecydowały się na wyprawę do Nepalu muszą postarać się o uzyskanie wizy. Niektóre kraje mają bardzo restrykcyjne zasady, jeśli chodzi o jej otrzymanie. Nepal do nich jednak na szczęście nie należy. Wizę bez większych problemów można uzyskać na lotnisku w Katmandu. Warto mieć ze sobą zdjęcie paszportowe. Istnieje także możliwość, aby je zrobić w automacie, co jednak wydłuża trochę cały proces. Turyści muszą wypełnić specjalny wiosek, dołączyć fotografię oraz opłacić wizę. Koszt zależy od ważności wizy. Od daty wydania wiza nepalska jest ważna na jednokrotny wjazd od trzech do sześciu miesięcy. Dzieci poniżej 10 roku życia muszą posiadać wizę, jednak nie muszą płacić opłaty wizowej. Jeśli jest ona ważna 15 dni to kosztuje 30 dolarów, jeśli 30 dni to 50 dolarów, a jeśli 90 dni to należy zapłacić 125 dolarów. Wybierając się w podróż, warto zastanowić się, ile nam zajmie cała podróż.

Przygotuj się na warunki – jak się ubrać do Nepalu?

Wiecie już, że najlepszą porą na trekking w Nepalu jest wiosna lub jesień, ale jak przygotować się na na taką podróż? Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że warunki pogodowe w górach są zmienne. Najlepiej ubierać się więc na cebulkę, czyli mieć na sobie kilka warstw. Pakowanie się do Nepalu to duże wyzwanie. Plecak powinien być nieprzeładowany i dość lekki, ale jednocześnie zapewnić wystarczającą ilość odzieży na wszystkie pory roku.

Warto postawić na odzież sportową, nie bawełnianą, która szybciej schnie. W plecaku najlepiej umieścić 3 podkoszulki, koszulki termiczne, spodnie oraz skarpety trekkingowe, czapkę, polar i kurtkę puchową, a także – obowiązkowo! – okulary przeciwsłonecznie oraz kapelusz lub czapkę chroniącą przed słońcem. O ile dni są na ogół ciepłe, a trekking sprawia, że czujemy się rozgrzani, temperatura nocą może spadać nawet do -10 stopni. Należy więc mieć ze sobą ciepłe rzeczy oraz zwrócić uwagę na sam śpiwór. 

Jednym z ważniejszych elementów ubioru są oczywiście buty. Najlepiej postawić na solidne obuwie, które usztywnia kostkę i zapewniają stabilizację stopy na szlaku. Kupując nowe buty, trzeba je wcześniej rozchodzić. Nie spiesz się, przymierzając nowe buty turystyczne. Wybierając obuwie na wędrówki nie powinniśmy kierować się posiadanym numerem buta- powinny być o 1-2 rozmiaru większe od tych noszonych na co dzień. Najlepszą porą na takie zakupy jest popołudnie, ponieważ stopy zwykle puchną w ciągu dnia. Podczas długiego marszu nasze stopy również mogą puchnąć, zwiększając tym samym swój rozmiar. Warto na przymiarki wziąć ze sobą skarpetki, które planujemy w zakładać podczas trekkingu. Używanie własnych skarpetek pomoże również szybciej ocenić rozmiar i ułatwić dopasowanie nowego obuwia. Oczywiście nowe buty najlepiej kupić w specjalistycznym sklepie. Dobrze mieć ze sobą również klapki typu japonki, w których można wejść pod prysznic nocując w schroniskach.

Ekipa 4challenge w drodze na szczyt ​- wpis "Trekking Annapurna - kiedy jechać do Nepalu?
Ekipa 4challenge w drodze na szczyt ​- wpis „Trekking Annapurna – kiedy jechać do Nepalu?

 Przygotuj się kondycyjne – jak trudny jest trekking w Nepalu?

Trekking w Nepalu jest teoretycznie dla każdego. Na trasie spotkać można osoby w różnym wieku. Nie ma co jednak ukrywać, że ważna jest kondycja. Dzienna wędrówka zajmuje na ogół około 4-8 godzin. Dla osób, które są przyzwyczajone do wędrówek na długich dystansach, z obciążonym plecakiem, ten trekking powinien być stosunkowo łatwy. Z kolei osoba, która prowadzi siedzący tryb życia musi odpowiednio się na to przygotować. Przede wszystkim, jeśli tylko jest taka możliwość, warto jak najczęściej wybierać się na trekking w polskich górach. Można postawić także na długie, kilkukilometrowe spacery lub biegi. Jeśli możesz zaplanować swoje biegi tak, aby obejmowały podbiegi pod górę, tym lepiej. Kondycję wzmocnić można także za pomocą jazdy na rowerze. Squash jest nie tylko fajnym sportem, ale również bardzo dobrze poprawia poziom sprawności i wytrzymałość. Każdy typ sportu będzie nas lepiej przygotowywał na trekking w Himalajach. Dobrze postawić na ćwiczenia budujące siłę mięśni. Pomocna będzie także joga, która usprawni ich elastyczność. 

Dodatkowo należy skoncentrować się również na oddychaniu. Oddychanie jest czymś, co po prostu przyjmujemy za pewnik, ale krótkie, płytkie oddechy nie dostarczają tak ważnego, dającego energię tlenu do naszych mięśni. W rzeczywistości często kończy się to uczuciem zadyszki. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie głębokiego, równomiernego oddychania. Możemy właściwie wytrenować swoje ciało, aby to robić, nawet o tym nie myśląc. Dobrym ćwiczeniem jest głębokie oddychanie w rytm chodzenia. Rób to wystarczająco często, a twoje ciało przejmie kontrolę. Na koniec warto rozważyć dobór odpowiedniej diety, która połączona z indywidualnie wybranym programem ćwiczeń przyniesie pozytywne efekty podczas wyprawy.

Ekipa 4challenge zdobyła Annapurnę! ​- wpis "Trekking Annapurna - kiedy jechać do Nepalu?
Ekipa 4challenge zdobyła Annapurnę! ​- wpis „Trekking Annapurna – kiedy jechać do Nepalu?

Przygotuj się na nieudogodnienia – mycie, nocowanie i życie na szlaku 

Życie w trasie nie należy do najłatwiejszych. Należy nastawić się na różne niedogodności. Nie ważne w jakim okresie wybierasz się  na trekking w rejonie Annapurny, kiedy chcesz wyjechać i wrócić. Trzeba się przygotować na to, że kwestia mycia nie będzie tak łatwa. Co prawda w schroniskach są dostępne prysznice, jednak wraz z zwiększaniem się wysokości coraz trudniej jest o ciepłą wodę. Dlatego też warto mieć ze sobą wilgotne chusteczki. Choć schronisko zawsze w jakimś stopniu chroni przed zimnem i wiatrem, w pomieszczeniach często jest bardzo chłodno, co wymaga nakładania na siebie dodatkowych warstw odzieży. Życie na szlaku nie należy do łatwych – trzeba być na to psychicznie przygotowanym. Ma to jednak swój urok i pozwala docenić wygody dnia codziennego.

Co to jest choroba wysokościowa i dlaczego musisz to wiedzieć?

Osoba, która wybiera się na trekking w Himalaje musi być świadoma tego, czym jest choroba wysokościowa. Niektórzy zastanawiają się jak odbyć trekking w rejonie Annapurnyaby uniknąć tego problemu. Nie zależy to jednak od okresu czy przygotowania. Choroba wysokościowa może dotknąć każdego, kto osiągnął wysokość co najmniej 2500 m. Jest ona wynikiem nieprawidłowej aklimatyzacji. Dlatego tak ważne jest, aby powoli zdobywać określone wysokości, odpowiednio się odżywiać i nawadniać. Warto znać także pierwsze objawy choroby wysokościowej, co pozwala na szybką reakcję. Objawy choroby wysokościowej obejmują:

  • brak apetytu, nudności lub wymioty
  • brak bragnienia
  • wyczerpanie lub słabość
  • zawroty głowy
  • bezsenność
  • mrowienie
  • duszność po wysiłku
  • obrzęk dłoni, stóp i twarzy

W sytuacji wystąpienia jakichkolwiek z powyższych objawów, nie należy wchodzić wyżej. Obowiązkowy jest odpoczynek. Można także odpowiednio wspomóc się lekami np. przeciwbólowymi. Choroba wysokościowa może się z czasem nasilać i powodować poważne komplikacje, w tym płyn w płucach i obrzęk mózgu. Dlatego nie należy jej bagatelizować!

Piękne widoki na moście linowym ​- wpis "Trekking Annapurna - kiedy jechać do Nepalu?
Piękne widoki na moście linowym ​- wpis „Trekking Annapurna – kiedy jechać do Nepalu?

Podsumowanie – przygotowanie to klucz do przygody! 

Annapurna to idealne doświadczenie trekkingowe w zachodnim regionie Nepalu. Trekking w tym rejonie jest popularny wśród wędrowców na całym świecie ze względu na wspaniałe szlaki i bogatą bioróżnorodność. Każdy, kto ma podstawowy poziom sprawności fizycznej, może ukończyć ten ekscytujący trek.Teraz już wiesz jak przygotować się do wyprawy i jakie trudności mogą na Ciebe czekać na szlaku. Z całą pewnością przed Tobą przygoda życia! Kiedy jedziesz po swoje marzenie?