fbpx
Zobacz więcej
Co to jest trekking - odpowiedni ekwipunek
16 grudnia 2021

Co to jest trekking i dlaczego jest to popularna forma spędzania wolnego czasu?

Trekking staje się coraz popularniejszą formą aktywnego spędzania czasu w Polsce. Można powiedzieć, że jest to nowoczesna forma turystyki przygodowej i geoturystyki. Z roku na rok przybywa zwolenników tej formy aktywności. Ci, którzy uwielbiają podróżować pieszo, pokonywać górskie trasy, przemierzać najdalsze szlaki, doskonale wiedzą, co to jest trekking i jak się do niego przygotować.

Choć wydaje się, że w dzisiejszym świecie wszystkie miejsca zostały już odkryte, wciąż mogą pojawić się nowe wyzwania. Z drugiej strony piękno trekkingu polega na tym, że odbywa się on w niezwykłym i zachwycającym środowisku przyrodniczym. Mimo wielu wyzwań turystów przyciąga georóżnorodność, fascynujące krajobrazy i zmieniające się warunki pogodowe. Często kojarzy się tylko z górami, ale trzeba podkreślić, że można wyróżnić siedem innych rodzajów trekkingów dzięki którym ludzie odkrywają i poznają własne zdolności, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Współczesny trekking ma znacznie więcej możliwości eksploracji trudnych środowisk. Wygodna odzież i wyposażenie zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa.

Najogólniej mówiąc, trekking to bardzo atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu, która nie wymaga żadnych większych umiejętności (oczywiście, jeśli mówimy o podstawowej formie trekkingu). Dzięki niej, człowiek może sprawdzić swoją kondycję fizyczną w różnych warunkach. Form tejże dyscypliny jest dużo – bywa niekiedy, że jest mylnie interpretowana. Odpowiedzmy, więc na pytania dotyczące trekkingu, co to takiego i jak do tej dyscypliny się przygotować. Zastanówmy się bliżej nad trekkingiem – jak zacząć, jego definicją, popularnością oraz sposobem na uprawianie. Poniżej odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania odnośnie trekkingu.

Co to jest trekking - odpowiedni ekwipunek
Zadbaj o odpowiedni ekwipunek! – wpis „Co to jest trekking?”

Kilka słów o trekkingu – definicja, pochodzenie nazwy, rodzaje

Samo słowo „trekking” wywodzi się z Afryki Południowej. Powstało od słowa „trek” i oznacza wędrówkę Burków. Jako pierwszy tegoż słowa użył Jammie Roberts w XX wieku, który był oficerem armii brytyjskiej oraz zagorzałym himalaistą. Organizował wyprawy w najwyższe góry świata i zabierał na nie ludzi bez górskiego doświadczenia. Dzięki niemu piesze wędrówki stały się niezwykle popularne.

Zatem odpowiadając na pytanie „co to jest trekking?”, warto spojrzeć do definicji słownikowej. Według encyklopedii, to forma turystyki przygodowej lub kwalifikowanej. Uprawiana jest w trudnych warunkach atmosferycznych oraz terenowych. Można wskazać kilka rodzajów trekkingu. Do najpopularniejszych zaliczymy trekking klasyczny zwany górskim, który jest pośrednią formą aktywności między wspinaczką a hikingiem. Trekking jest znacznie trudniejszy od zwykłego marszu po płaskiej powierzchni, przez co staje się bardziej atrakcyjny.

Mylny jest pogląd, że trekking uprawiany jest jedynie w górach. Możemy wyróżnić jeszcze inne jego rodzaje. Oto kilka z nich: pustynny, tropikalny, lodowcowy, polarny, rzeczny, na bagnach czy na wulkanach. Takie odmiany trekkingu przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych osób, ponieważ wymagają większych umiejętności oraz odmiennego wyposażenia niż przy trekkingu górskim. Są bardziej niebezpieczne.

Spotkajmy się na szlaku - wpis "Co to jest trekking?"
Trekking to również wędrówka po szlaku! – wpis „Co to jest trekking?”

Czy trekking jest dla każdego?

Jest to forma aktywności dostępna dla każdego, o każdej porze roku. Odległość, jaką chcemy pokonać, zależy od naszego indywidualnego wyboru trasy. Może również okazać się nowym ciekawym sposobem na spędzenie czasu z najbliższymi, a przy tym rewelacyjnie wpływa na kondycję i wydolność organizmu. Trekking to jedna z lepszych aktywności fizycznych, która może być korzystna dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Może zapobiegać zagrożeniom, takim jak choroby serca, nadciśnienie i cholesterol.

Jeśli wiesz już, co to trekking, teraz zastanów się nad doborem odpowiedniej trasy dla siebie. Jest to kluczowe, ponieważ nie każdy szlak będzie odpowiedni dla Twojego zdrowia. Musisz dobrać trasę do swoich zdolności fizycznych oraz psychicznych. Pewnie zastanawiasz się teraz, dlaczego kondycja psychiczna może być ważna podczas pieszych wędrówek. Kondycja psychiczna wpływa na sposób myślenia, odczuwania i działania. Przykładowo – stres ma miejsce, gdy dana osoba odczuwa fizyczne lub emocjonalne napięcie i może to negatywnie wpłynąć na życie lub zdrowie.

Zadbaj o mapę na szlaku trekkingowym - wpis "Co to jest trekking?"
Zadbaj o mapę na szlaku trekkingowym – wpis „Co to jest trekking?”

Trekking dla początkujących – co to jest?

Jeśli jesteś początkujący, nie stawiaj sobie za cel długich i niebezpiecznych wędrówek. Na to przyjdzie czas. Wybierz raczej krótsze i mniej problemowe szlaki. Dzięki temu zaobserwujesz jak Twój organizm będzie zachowywał się podczas pieszej wędrówki. Początkowo zobaczysz, czy lubisz przebywanie na łonie natury, uświadomisz sobie czy nie nudzisz się sam ze sobą, poznasz swoją sprawność fizyczną i nabędziesz doświadczenia. To wszystko pozwoli Ci lepiej wybierać kolejne szlaki. Stopniowo zwiększaj trudność swoich pieszych wędrówek. Ciągle obserwuj swój organizm. Gdy zdobędziesz doświadczenie możesz udać się w zdecydowanie dłuższe oraz poważniejsze trasy. Zabierając ze sobą plecak turystyczny, ubierając się w odpowiedni strój możesz pokonywać kilkudniowe wędrówki. Są też i tacy, którzy tygodniami nie wychodzą z gór.

A więc to od ciebie zależy, jaką formę trekkingu wybierzesz. Musisz dobierać trasy do swojego stanu zdrowia. Trekking jest dla każdego. Nawet osoby w starsze mogą uprawiać lekką formę trekkingu o ile pozwoli im na to ich organizm. Trzeba podchodzić do tego z głową. Musisz znać granice wytrzymałości swojego organizmu. Każdy, kto rozpoczyna przygodę z pieszymi podróżami powinien wiedzieć, co to trekking, jak zacząć uprawiać trekking oraz jakie może nieść za sobą niebezpieczeństwa.

Podsumowując, jest to aktywność, która nie wymaga wielu umiejętności, więc trekking mogą uprawiać zarówno osoby młode, jak i starsze o akceptowalnym poziomie zdrowia fizycznego. Jednak zaczynając swoją przygodę górską, wszyscy powinni znać odpowiedź na pytanie: trekking co to jest i komu jest dedykowany?

Jak rozpocząć swoją przygodę z trekkingiem?

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Miłośnicy górskich wędrówek potwierdzają, że trekking wpływa na nasze ciało jak również na kondycję psychiczną. Pamiętajmy jednak, że uprawiając trekking wcale nie musimy wędrować po górach. Należy jednak się do każdej takiej wyprawy sowicie przygotować. Przed podróżą należy zadbać o prawidłowe wyposażenie naszego plecaka. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Przed trekkingiem musimy upewnić się, że mamy wszystkie potrzebne przedmioty. Niezbędne jest zabranie ze sobą dokumentów. Naładowany telefon, urządzenia nawigacyjne i mapa pomogą nam lepiej odnaleźć się na szlaku. Przed wyruszeniem na trekking sprawdzamy również, czy mamy wystarczającą ilość wody. Podczas aktywności fizycznej nie możemy zapomnieć o nawadnianiu naszego organizmu. Musisz zastanowić się, jakie buty trekkingowe wybrać – mają chronić przed urazami mechanicznymi, warunkami atmosferycznymi oraz amortyzować wstrząsy. Wybór odpowiedniego obuwia o dobrej jakości pomoże uniknąć bólu w postaci pęcherzy i obolałych nóg.

Trekking to odpowiedni buty! - wpis "Co to jest trekking?"
Trekking to odpowiedni buty! – wpis „Co to jest trekking?”

Pamiętaj o odzieży termicznej oraz niezbędnych akcesoriach, które pomogą ci w wyprawie. Popracuj nad kondycją oraz wytrzymałością. W górach musisz być przygotowany na różne zdarzenia losowe. Twoja wytrzymałość często może być kluczowa podczas niebezpiecznych zdarzeń. Jak już wspomniano, dostosuj swoją kondycję fizyczną do swoich umiejętności. Często obserwujemy w górach nieodpowiedzialnych pieszych, którzy przecenili swoje możliwości i szukają pomocy u ratowników GOPR. Zanim wyruszysz w góry sprawdź prognozę pogody. Pogoda w górach często ulega zmianie. Rozsądny wędrowiec dostosuje swoje trasy do warunków pogodowych.

Podsumowanie

Trekking – co to za dyscyplina? Temat został sowicie wyczerpany. Uważamy, że trekking to doskonała forma spędzania wolnego czasu. Uprawiana jest przez osoby w każdym wieku. Trekking to zdecydowanie przygodowa aktywność, która może przynieść ogromne korzyści ciału i umysłowi.Uprawiając trekking rozładowujemy napięcie i stres związany z codziennym życiem. Lepiej radzimy sobie z lękiem, depresją lub stresem. Oznacza to poprawę stanu psychicznego. Trekking to doskonały sposób na oczyszczenie głowy, a następnie powrót do normalności. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż osobiste doświadczenie trekkingu i odkrywania nowych miejsc. Można to zrobić indywidualnie lub w grupie, w skład której wchodzą przyjaciele, rodzina lub partnerzy z pracy. Trekking może stać się uzależniającą pasją. Warto pamiętać, aby podchodzić do niej z rozsądkiem i powagą, bo jak każda dyscyplina może nieść za sobą niebezpieczeństwa.