fbpx
Zobacz więcej
koronawirus
26 marca 2020

Starcie z koronawirusem

Cześć,

mamy nadzieję, że wszystkim zdrowie dopisuje i macie się dobrze.

Nastał ciężki okres dla nas wszystkich. Koronawirus rozprzestrzenia się, zamykając nas tym samym w domach niczym w klatce. Aktualnie liczba osób zarażonych stale rośnie. Każdego dnia czekamy na informację o malejącej liczbie zachorowań. Rządy krajów na całym świecie w trosce o swoich obywateli pozamykały granice. Dbając o Wasze zdrowie oraz w związku z zaistniałą sytuacją najbliższe wyprawy muszą zostać przesunięte na późniejsze terminy. Dotyczy to w tym momencie tych, które miały się odbyć do 19 kwietnia włącznie. Będziemy się kontaktować z każdym z Państwa w celu zaproponowania rozwiązań wynikających z zaistniałej pandemii koronawirusa.

Każdego dnia pilotujemy aktualną sytuację. Jesteśmy optymistami i mamy nadzieję, że w określonym, nieodległym czasie wszystko wróci do właściwe tory.

Z naszej strony zapewniamy uczestników wypraw, że wpłacone przez Was środki na poczet odwołanej wyprawy mogą zostać przeniesione na dowolny, dogodny dla każdego termin. Niezależnie od panującej pandemii koronawirusa my nadal pracujemy i jesteśmy dostępni tak jak to było dotychczas. Jedyna różnica polega na tym, że pracujemy zdalnie, pozostając zgodnie z zaleceniami w domach. Jesteśmy również w ciągłym kontkacie z naszymi kontrahentami z całego świata, dzięki czemu na bieżąco monitorujemy, co się dzieje nie tylko u nas, ale również na świecie (nie licząc oczywiście mediów). Przez te 14 lat większość naszych zagranicznych kontrahentów zdążyła stać się dobrymi znajomymi, a nawet przyjaciółmi. Jak tylko uda się wygrać walkę z koronawirusem i zostanie przywrócone bezpieczeństwo, będziemy w pełni gotowości, by ruszyć na wyprawy.

Walka z koronawirusem

W ciągu wielu lat istnienia 4challenge wielokrotnie zmierzaliśmy się z trudnymi sytuacjami i za każdym razem sprostaliśmy problemom, traktując je tak jak wyzwanie. W końcu tym właśnie zajmujemy się na co dzień, co więcej, niskie szczyty nie są naszym celem. Chcielibyśmy Was w tym miejscu zapewnić, że jesteśmy dobrze przygotowani na te chwilowo trudne czasy i cały nasz zespół pracuje ciężko nad tym, by zapewnić Państwu bezpieczeństwo i rzetelną informację.

Oczywiście kryzys, który ma miejsce nie przejdzie bez echa, nie ma co temu przeczyć. Branża turystyczna w zasadzie tymczasowo przestała funkcjonować i obecna sytuacja dotyczy wszystkich touroperatorów. Na szczęście jesteśmy na to przygotowani i odpowiednio zabezpieczeni. Dokładnie tak jak to ma miejsce w środowisku górskim, gdzie bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem i należy być gotowym na wiele potencjalnych zdarzeń. W związku z tym nie musicie się martwić. Dziękujemy za Wasze ciepłe słowa wsparcia, za Wasze duże zrozumienie w zaistniałej sytuacji, a przede wszystkim, że jesteście z nami. Nie myślcie też, że leżymy teraz i czekamy na zakończenie epidemii koronawirusa. Wręcz przeciwnie, dzieje się u nas i to dużo. Cieszymy się, że w końcu mamy czas, na rzeczy, na które wcześniej tego czasu zawsze brakowało, więc bądźcie gotowi na nowości 🙂 !!!

Koronawirus_2
Stosuj się do zaleceń.

Zwracamy się do Was również z ogromną prośbą, abyście przestrzegli zaleceń i nie wychodzili z domu bez wyższej potrzeby. Chodzi nie tylko o Wasze zdrowie, ale również o zdrowie waszych najbliższych, znajomych i sąsiadów. Wielu z nas prawdopodobnie złapie wirusa i nie odczuje nawet, że go ma. W tym samym czasie może przekazać go natomiast innej osobie, której układ odpornościowy nie będzie już na tyle silny. Dlatego tak ważne jest, aby w tych ciężkich chwilach dbać o siebie nawzajem. Pamiętajmy, że najbardziej narażone są nie tylko osoby starsze, ale również te z różnymi chorobami przewlekłymi.

Sport i góry, a zdrowie

A przy okazji pamiętajcie, że regularne chodzenie po górach zwłaszcza tych nieco wyższych, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Hartuje organizm, rozszerza potencjał i możliwości układu oddechowego, a nawet mówiąc wprost-zwiększa pojemność płuc, a zarazem wydajność pęcherzyków w wymianie gazów. Światowej klasy sportowcy przygotowując się do ważnych imprez sportowych celowo mają organizowane zgrupowania kadr w ośrodkach położonych na wyższych wysokościach. Organizm jest wówczas zmuszony do zaaklimatyzowania się w nowych warunkach. Ograniczony jest bowiem dostęp tlenu oraz inne jest ciśnienie. W procesie tej adaptacji nasza wydajność wzrasta i stajemy się po prostu mocniejsi. Jednym słowem warto być aktywnym i wysportowanym dobrze się odżywiać i dbać o swoje zdrowie. Z wszelkich doniesień medialnych o sportowcach, którzy zostali zakażeni koronawirusem dowiadujemy się, że przechodzą go mniej więcej tak, jak picie porannej kawy 😉 . Dotyczy to również aktywnych w górach-wspinaczy i alpinistów. Przypomnijmy, że Simone Moro mieszka w Bergamo, czyli europejskim centrum pandemii.

Nie traćmy tego czasu tylko dlatego, że zamknięci jesteśmy w czterech  ścianach. Wykorzystajcie go na rzeczy, na które wcześniej Wam go brakowało, tak jak my to robimy. Nie brak możliwości wyjścia z domu nie będzie Waszą wymówką na trening. W domu też możesz zrobić dobry trening i być gotowy na wyprawę swojego życia w każdej chwili!!!

Pomagajmy sobie nawzajem

Pamiętajcie również o wszystkich tych biznesach, które dotychczas wspieraliście. Knajpki, restauracje, kosmetyczki mogą mieć problem z przetrwaniem. W obecnej sytuacji nie mogą prowadzić swoich działalności. Warto się skontaktować, zapytać czy nie potrzebują jakiegoś wsparcia. Można przecież zamówić jedzenie z dowozem albo wykupić voucher na kilka wizyt u kosmetyczki z wyprzedzeniem.

Koronawirus_1
U nas tak tylko po pracy 🙂

Warto przeczytać bądź zobaczyć

Jeżeli udało Wam się już przeczytać wszystko, co mieliście w domu do przeczytania, podrzucamy Wam na początek 3 tytuły ciekawych książek (można zamówić przez internet):

  • ” Góry na opak, czyli rozmowy o czekaniu” Olgi Morawskiej
  • „Trek, od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu” Mateusza Waligóry (świetna książka zwłaszcza dla osób rozpoczynających swoją przygodę z górami, ale nie tylko. Niestety ją może być akurat ciężko znaleźć w internecie, ale w razie co mamy kilka zapasowych sztuk i możemy się podzielić.
  • ” Zaczęło się od Kilimandżaro” Agnieszki Paź- Kerner ( uczestniczka naszej wyprawy )

… a jeżeli wolicie filmy warto zobaczyć:

  • „Dotknięcie Pustki”
  • „Północna Ściana”
  • ” Everest”

Pamiętajcie myślcie pozytywnie, bo przyciągamy to o czym myślimy! Dużo zdrowia dla Was i waszych bliskich. Do zobaczenia na szlaku !!! 🙂