Atrakcje
O wyprawie
Zimą na czterotysięcznik
Czy możliwe jest wejście na alpejski czterotysięcznik zimą? I czy jest to coś bardzo trudnego czy też dla każdego lubującego się w górskich wędrówkach? To często zadawane nam pytania. W Alpach są 82 czterotysięczniki. Dla odmiany na świecie jest zaledwie 14 ośmiotysięczników. To oczywiste zatem, że spośród 82 szczytów spora ich liczba może nie stanowić trudności. Jednym z najbardziej dostępnych jest Breithorn liczący 4164 m. Wybraliśmy go na cel wyprawy zimowej w Alpy z uwagi na bardzo dobrą lokalizację, bogatą w inne atrakcje i bezpieczeństwo, które nabiera innego znaczenia zimą. Wokół Breithornu jest masa linowych kolejek, zarówno od strony włoskiej jak i szwajcarskiej. W przypadku pogorszenia pogody umożliwią szybką ewakuację grupy w bezpieczną strefę miejską. Nabiera to jeszcze większego znaczenia gdy tą „bezpieczną przystanią” jest Zermatt.
Zermatt – symbol Szwajcarii
Zermatt to jeden z najznamienitszych kurortów na świecie oraz w połączeniu z Breuil- Cervinia – Valtournenche najwyżej położony ośrodek narciarski w Europie. Kurort leży u podnóży najbardziej rozpoznawalnej góry na naszej planecie – Matterhornu 4478 m (włoski – Cervino) i jest prawdziwą mekką dla osób, kochających góry oraz różnego rodzaju sporty zimowe. W lecie jest to również idealne miejsce na rozpoczęcie licznych trekkingów i zdobywanie czterotysięcznych szczytów. Wystarczy wjechać kolejką na Klein Matterhorn 3883m (najwyżej położona stacja kolejki linowej w Europie) aby znaleźć się we Włoszech. Szwajcarska solidność w połączeniu z włoską gościnnością i stylem życia sprawia, że atmosfera tutaj jest na swój sposób wyjątkowa. Do Zermatt można dostać się wyłącznie koleją albo busem posiadającym odpowiednie pozwolenia ponieważ miasto wyłączone jest z ruchu samochodowego. Własne środki transportu pozostawia się na mogącym pomieścić tysiące samochodów, wielopoziomowym parkingu, ukrytym pod zalesionym dachem, w taki sposób, by nie zakłócał krajobrazu. Po Zermatt jeżdżą niewielkie elektryczne meleksy rozwożące turystów do hoteli. Każda osoba kochająca góry oraz wszystko co z nimi związane powinna przynajmniej raz w życiu odwiedzić to miejsce!
Alpejski obóz zimowy – Breithorn 4164 m
Podczas wyjazdu zdobędziemy, jeśli nie najłatwiejszy to, jeden z najłatwiejszych alpejskich czterotysięczników – Breithorn 4164 m. Góra nie jest trudna technicznie i wejście na nią jest w zasadzie czystą formalnością choć w warunkach zimowych wymagane będą rakiety śnieżne bądź narty skiturowe. Jest to idealna góra dla osób, które chciałyby poczuć Alpy zimą od innej strony niż narciarskiej i przy okazji zdobyć górę przekraczającą 4 tysiące metrów.
Obóz zimowy w Alpach i sporty zimowe
Zermatt w połączeniu z włoską Cervinia oraz z Valtournenche daje łącznie 300 km nartostrad, a lodowiec Plateau Rosa pozwala szusować przez prawie cały rok. Trasy zjazdowe rozpościerają się na wysokościach 1620 m- 3899 m i są to jednej z najwyżej położonych tras narciarskich w Europie. To tutaj znajduje się najdłuższa trasa zjazdowa na świecie z Klein Matterhornu do Zermatt umożliwiająca zjazd na dystansie 25 km! Ponad to znajduje się tutaj również najwyżej położony w Europie snowpark. W 2018 roku została otwarta najwyższa kolej linowa w Europie oraz jedna z najwyższych tego typu kolei na świecie – Matterhorn Glacier Ride. Kolej ta jest hybrydą pomiędzy koleją gondolową, a klasyczną koleją linową. W ciągu zaledwie 9 minut pokonuje trasę 4 km i różnicę poziomów 898 m , dzięki czemu w ciągu godziny jest w stanie przewieźć 2000 narciarzy bez zbędnych kolejek! Górna stacja kolei położona jest na wysokości 3821 m. Z ciekawostek warto dodać, że ta nowoczesna kolejka posiada 4 specjalne i wyjątkowe wagoniki, w których szklana podłoga w trakcie drogi zamienia się w przeźroczystą, co pozwala napawać się jeszcze piękniejszymi widokami na lodowiec z wysokości 170 m. 🙂
Obóz zimowy w Alpach – atrakcje:
- najdłuższa trasa narciarska w Europie – łącznie 25 km
- zimowe wejście na czterotysięcznik – Breithorn 4164 m
- kolej torowa na Gornergrat 3089 m
- Zermatt – narciarski Wersal Europy
Przewodnicy wyprawy
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:
Dzień 1: Wyjazd z Polski
Wyjazd z Wrocławia w godzinach wieczornych i nocny przejazd do Szwajcarii.
Dzień 2: Zermatt
W godzinach porannych dojeżdżamy do jednego z najpopularniejszych kurortów turystycznych i narciarskich na świecie Zermatt, leżącego u stóp najbardziej rozpoznawalnej, „filmowej” góry na naszej orbicie Matterhorn 4478 m. W kurorcie obowiązuje zakaz poruszania się samochodami, w związku z tym nasz bus zostawiamy na parkingu w Tasch, skąd do centrum w 15 minut dojedziemy lokalną koleją . Po zameldowaniu się w hotelu, każdy będzie miał dłuższą chwilę na odpoczynek po nocnej jeździe, a następnie udamy się na spacer po Zermatt i odkryjemy prawdziwy urok tego magicznego miejsca.
Dzień 3: Rifugio Guide del Cervino 3480 m
Po zjedzeniu śniadania udamy się do dolnej stacji kolejki Furi skąd w ciągu 30 minut wjedziemy do Trockener Steg na wysokość 2939 m. Z tego miejsca ruszymy dalej już pieszo w rakietach śnieżnych lub nartach skiturowych do schroniska Guide del Cervino położonego na wysokości 3480 m. Trasa prowadzić będzie wzdłuż stoku narciarskiego. Podejście zajmie nam ok 2 – 3 godzin, a dochodząc do schroniska znajdziemy się już po włoskiej stronie Alp. Nocleg w schronisku.
Dzień 4: Rifugio Guide del Cervino 3480 m
W celu lepszej aklimatyzacji spędzamy w schronisku jeszcze jeden dzień. Około 1,5 km od Rifugio Guide del Cervino i nieco niżej znajduje się drugie popularne schronisko Refuge du Theodule, do którego udamy się w ramach spaceru na lunch i dobre piwko. Przejście zajmie nam spacerkiem ok 20 minut w jedną stronę, a różnica przewyższeń to ok 150 m 🙂
Dzień 5: Breithorn 4164 m
Wstajemy wcześnie by jeszcze przed świtem ok godz. 5-6 rano wyruszyć na szczyt Breithorn 4164 m. Breithorn to jeden z nielicznych alpejskich czterotysięczników, który można bezpiecznie zdobywać zimą. Po zdobyciu szczytu wracamy do schroniska na śniadanie i ciepłą herbatę, a następnie zjedziemy na nartach do Zermatt. Popołudnie mamy wolne, chętne osoby mogą wrócić na stok bądź można też wykorzystać popołudnie na relaks w basenie.
Dzień 6: Zermatt – Gornergrat
Będąc w tej części Alp koniecznie trzeba się wybrać w 30 minutową podróż najstromszą koleją zębatą na świecie na Gornergrat 3089 m. Jest to zdecydowanie jedno z tych miejsc, które trzeba koniecznie w życiu przynajmniej raz odwiedzić. Na Gornergrat znajduje się całoroczna gigantyczna platforma widokowa 360 stopni, z której widoki na panoramę górską są niesamowite! Przepiękny widok na lodowiec Monte Rosa, czy odbicie Matterhornu w jeziorze Riffel to z pewnością coś co zostanie w Twojej pamięci na zawsze, a to nie wszystko. Podziwiać będziesz stąd widok na, aż 28 czterotysięczników oraz drugi co do wielkości alpejski lodowiec Gornergrat. Dodatkowo na platformie znajduje się 5 bezpłatnych teleskopów, dzięki którym nie tylko możemy z bliska przyjrzeć się szczytom, ale również poznać ich nazwy, wysokości, a także trasę pierwszych zdobywców Matterhorn.
Dzień 7: Szaleństwo na stoku
Dziś mamy przeznaczony cały dzień na szusowanie na nartach bądź jak ktoś woli na desce 🙂 tutejsze szlaki są jednymi z najwyżej położonych w Europie! Warto również wykorzystać tę możliwość i zjechać najdłuższą na świecie trasą zjazdową liczącą 25 km z Klain Matterhorn.
Dzień 8: Wyjazd do Polski
W zależności od naszego samopoczucia i chęci, w tym dniu możemy już z rana wyruszyć do Polski, bądź spędzić jeszcze jeden dzień w tym światowej klasy kurorcie, a w drogę powrotną udać się w godzinach wieczornych.
Dzień 9: Przyjazd do Polski
W zależności od od godziny wyjazdu z Zermatt dzień wcześniej do Polski dojedziemy w godzinach nocnych z 8 na 9 dzień bądź w dniu ostatnim do południa.
Noclegi
Podczas wyprawy śpimy 4 noce w hotelu o wysokim standardzie oraz dwie noce w schronisku Guide del Cervino.
Wyżywienie
W schronisku Guide del Cervino zagwarantowane będzie wyżywienie HB ( śniadanie i obiadokolacja) natomiast na dole w Zermatt śniadania. Pozostałe wyżywienie w zakresie uczestnika.
Uwagi
Na miejscu bez problemu będzie można wypożyczyć sprzęt w jednej z kilkunastu lokalnych dobrze wyposażonych wypożyczalni. Ceny wypożyczenia sprzętu są uzależnione od modelu sprzętu, który chcemy wypożyczyć oraz od ilość dni na jaki weźmiemy sprzęt. Poniżej ceny jakich należy się spodziewać:
- narty od 35 CHF/ dzień
- kask od 4 CHF/ dzień
- buty narciarskie od 8 CHF/ dzień
- ubrania narciarskie od 10 CHF/ dzień
- rakiety śnieżne od 18 CHF/ dzień
- deska snowboardowa od 35 CHF/ dzień
Cena wyprawy
Obejmuje
- przejazd busem do Szwajcarii i z powrotem
- wszelkie opłaty związane z podróżą busem (winiety, parkingi, itp.)
- organizację i logistykę wyprawy
- odpowiednie na tego typu wyprawę ubezpieczenie KL i NNW
- opiekę polskiego lidera z wieloletnim górskim doświadczeniem
- pociąg z Tasch do Zermatt
- w Zermatt zakwaterowanie w hotelu wraz z śniadaniem (4 noce)
- zakwaterowani w Rifugio Guide del Cervino wraz z wyżywieniem HB (2 noce)
- przeszkolenie z poruszania się w rakietach śnieżnych i nartach skiturowych
Nie obejmuje
- wydatków własnych
- wyżywienia w Zermatt (tylko śniadania)
- opcjonalnych przejazdów kolejkami
- międzynarodowy ski pass (od 92 chf za dzień, cena uzależniona jest od liczby dni )
- wypożyczenia sprzętu
- pociągu na Gornergrat 3089 m (ok 100chf dwie strony)