Atrakcje
➡️ wspinaczka na najwyższą górę świata mierzoną od środka Ziemi – Chimborazo 6268m!
➡️ zdobywanie Cotopaxi 5897m – jednego z najwyższych aktywnych wulkanów świata!
➡️ magiczne Quito z kolonialną architekturą uchodzące za jedną z najładniejszych stolic świata!
➡️ wizyta na równiku – Mitad del Mundo
➡️ zaginiony świat wysp Galapagos – miejsce gdzie Darwin stworzył teorię ewolucji
➡️ fascynująca Cuenca z muzeum miniaturowych głów preparowanych przez wojownicze plemiona
➡️ oryginalne i stylowe kapelusze panamskie – Cuenca to najlepsze miejsce by poznać sekrety ich ręcznego wytwarzania!
➡️ kąpiele w gorących źródłach Banos z widokiem na aktywny wulkan Tungurahua!
➡️ Pailon del Diablo – Kocioł Diabła – spektakularna wycieczka pod wodospad
➡️ Casa Del Arbol – przepastna huśtawka z Domku na Drzewie w okolicach Banos
➡️ El Nariz del Diablo – wydrążona w skałach linia kolejowa prowadząca skrajem przepaścistych andyjskich urwisk
O wyprawie
Ekwador – to jedno z najbardziej różnorodnych miejsc na świecie. I nie podlega to żadnym dyskusjom jeśli uświadomimy sobie, że w kraju wielkości Polski znajdziemy amazońską dżunglę, sześciotysięczne wulkany pokryte lodowcami i Ocean Spokojny. A to wszystko ulokowane dokładnie w centrum świata – na równiku. Jeśli to jeszcze nie wystarczająco przemawia do Twojej wyobraźni to pomyśl jakie to uczucie stanąć na szczycie jednego z najwyższych aktywnych wulkanów świata – Cotopaxi 5897m, a kilka dni później na najdalej położonym od środka naszej planety punkcie na ziemi – wierzchołku Chimborazo 6268m!
Zobacz inne nasze wyprawy na Cotopaxi i Chimborazo:
15 DNI – Wyprawa na Cotopaxi i Chimborazo – Aleją Wulkanów Ekwadoru
17 DNI – Wyprawa na Cotopaxi i Chimborazo – Gniazda Kondorów
Najwyższy w Ekwadorze – Chimborazo to najwyższy punkt Ziemi mierząc wysokość od jej środka!
Długo uznawany za najwyższy szczyt na planecie, Chimborazo został zdemontowany przez szczyty Himalajów i Peruwiańczyków. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę geometrię Ziemi, ten szczyt jest znany jako najdalszy punkt od jej centrum. Ta ogromna góra jest najwyższym szczytem w Ekwadorze.
Jak stwierdzono we wstępie, szczyt Chimborazo jest najdalszym punktem, na który można dostać się od środka Ziemi i nadal pozostawać na lądzie. Ostatnie pomiary wskazują, że jest o 2160 metrów dalej od centrum Ziemi niż szczyt Mount Everestu. Jest to możliwe tylko dlatego, że Ziemia jest w kształcie sferoidy spłaszczonej (zgniatanej) na biegunach i wybrzuszenej na równiku. Jeśli naprawdę chodzi o matematykę … to Chimborazo jest bliżej kosmosu niż Mount Everest. Oto diagram i zaawansowane obliczenia dowolnych punktów na powierzchni Ziemi względem jej środka.
Co czeka Was w trakcie wyprawy do Ekwadoru?
Podczas wyprawy do Ekwadoru będziemy poruszać się legendarną Aleją Wulkanów – widoki, których nie zapomnisz już nigdy, będą nam towarzyszyć w drodze do wspaniałego miasta Cuenca – tutaj zobaczysz jak wyrabia się prawdziwe kapelusze panamskie – jedyne i niepowtarzalne rodem właśnie z państwa na równiku! A jeśli o równiku mowa – odwiedzimy znane miejsce pierwszej eksploracji równika – Mitad del Mundo, przyjrzymy się z bliska jak kwitnie życie na ekwadorskim targu rękodzieła, a po wszystkich atrakcjach zregenerujemy siły w gorących źródłach Banos!
W 2014 roku zorganizowaliśmy największą – zakończoną sukcesem – polską wyprawę na Cotopaxi i Chimborazo dla Zrzeszenia Prawników Polskich, w której udział wzięło 25 osób. Pomyśl jak niesamowita musi być wyprawa na oblodzone olbrzymy niemal na równiku!
Po górskich zmaganiach odpoczywać będziesz w jednym z najbardziej oddalonych i magicznych miejsc na Ziemi – Wyspach Galapagos. To tu spotkasz stworzenia i zobaczysz roślinność nieobecne nigdzie indziej. Gigantyczne żółwie, gekony, flamingi, pelikany nielotne, tropikalne pingwiny a nawet nurkujące „dinozaury”, z których najprawdopodobniej wywodzi się japońska Godzilla, czynne wulkany, bajeczne plaże… to tylko zapowiedź tego co oferuje pobyt na Galapagos.
Pamiętaj Nie tworzymy sztucznych i sztywnych rozwiązań. Każdy program powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!
Uwaga! Aktualnie Cotopaxi pozostaje aktywne, w związku z tym do odwołania zdobywanie go jest niemożliwe. W ramach zastępczego wulkanu zdobywać będziemy Cayambe 5790m – trzeci najwyższy szczyt Ekwadoru.
Wymagania
✅ Zalecane przez WHO szczepienia: żółtaczka A i B, dur brzuszny, błonica, tężec
✅ paszport ważny co najmniej 6 m-cy (liczone od dnia zakończenia pobytu)
Przewodnicy wyprawy
Materiały dodatkowe
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:
Program wyprawy do Ekwadoru
Dla osób dolatujących indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: QUITO
Zakończenie wyprawy: GALAPAGOS
Dzień 1: Wylot z kraju
Spotkamy się na lotnisku dwie godziny przed planowanym odlotem i opuszczamy Europę w drodze do Quito. Położenie stolicy Ekwadoru sprzyja natychmiastowej aklimatyzacji do zmagań wysokościowych, lądujemy bowiem na lotnisku położonym na wysokości 2800 metrów.
Dzień 2: Quito 2800m
Po porannym odpoczynku resztę dnia przeznaczymy na zwiedzanie historycznego starego miasta Quito pełnego kolonialnej zabudowy z kościołem świętego Franciszka i Bazyliką na czele. Quito jest uważane za jedną z najpiękniejszych stolic świata i na pewno nie można się tutaj nudzić. Quito dotarło do finału wyborów siedmiu najpiękniejszych stolic świata i znalazło się w elitarnym gronie 30 takich miast. Poza centrum historycznym jest tu osobno wydzielone to nowoczesne z słynnym już centrum imprezowym – Plaza Foch.
Dzień 3: Mitad del Mundo 2450m
Wycieczka na równik. Wyruszamy w krótką podróż, bo około dwudziestu kilometrów na północ od centrum Quito znajduje się Mitad del Mundo (środek świata). Tutaj zwiedzimy muzeum etnograficzne Ekwadoru i znany piramidalny monument, którego każda ze stron wskazuje odpowiednią stronę świata. Zwieńczona pięciotonową kulą o średnicy 4,5 metra trzydziestometrowa budowla została postawiona w miejscu domniemanej linii równika na pamiątkę XVIII-wiecznej wyprawy mającej na celu jego odnalezienie, jednakże w rzeczywistości cała zabudowa położona jest około 240 metrów na południe od środka globu. Odwiedzimy również faktyczne położenie linii równika, gdzie czekają nas pomiarowe atrakcje 😉 Tego dnia nieznacznie obniżymy wysokość, by złagodzić skutki lądowania na wysokości prawie 3000m.
Dzień 4: Pasochoa 4230m / Quilotoa 3914m
Wycieczka aklimatyzacyjna na górę Pasochoa 4230m. Tego dnia czeka nas 3 godzinna wędrówka przez piękne andyjskie lasy. Będzie szansa spotkać papugi, kolibry ale przede wszystkim liczne tutaj kondory. Ze szczytu Pasochoa można podziwiać wspaniały widok na ośnieżone szczyty: Antisana, Cayambe, Illinizas, Cotopaxi, a nawet odległe Chimborazo. Ok 17tej wrócimy do Quito. Tego dnia zaczniemy odczuwać poprawę aklimatyzacyjną.
Opcjonalnie: Zamiast zdobywać Pasochoa możemy wybrać się na bardziej odległą emocjonującą wycieczkę – przejście dookoła kaldery wulkanu Quilotoa ok 4000 m (5 godzin). Cały krater Quilotoa jest wypełniony jeziorem zmieniającym barwę w zależności od aktywności wulkanu – z zielonej na turkusową, a cała wycieczka to zapierająca dech w piersi przygoda. Jezioro Quilotoa uchodzi za najpiękniejszy widok w Ekwadorze.
Dzień 5: Pichincha 4784m
Dzisiaj bardzo szybko wznosimy się naszym busem na wysokość 4300m serpentynami ponad Quito. Czeka na nas bardzo przyjemny trekking zwieńczony zdobyciem bardzo urokliwego szczytu Pichincha. Po drodze, na wysokości 4500 metrów miniemy schronisko. Ze szczytu będziemy podziwiać niesamowitą panoramę stolicy Ekwadoru. Powrót do hotelu w Quito ok 17tej.
Dzień 6: Schronisko Tambopaxi 3750m
Dziś przejedziemy niezwykłą trasą – Aleją Wulkanów, aż do Parku Narodowego Cotopaxi. Wyruszymy wcześnie rano by zdążyć zobaczyć Quilotoa – 3 kilometrowej średnicy kalderę wypełnioną wodą (jeśli nie byliśmy tam dnia czwartego). Jeśli pogoda nam dopisze po drodze będziemy mogli zobaczyć kilka pokrytych lodowcem olbrzymów. Późnym popołudniem dojedziemy do schroniska Tambopaxi położonego u stóp Cotopaxi. Schronisko w którym nocujemy sprawia wrażenie wysokiej klasy lodży, nigdy wcześniej nie widzieliście równie pięknego schroniska – gwarantujemy.
Dzień 7: Schronisko Cotopaxi 4800m
Ten dzień zaczniemy sobie spokojnie, w końcu przebywamy w schronisku wszechczasów 😉 . Cały czas towarzyszy nam widok na Cotopaxi – stratowulkan, jeden z najwyższych na świecie wulkanów. Nie to jednak przyciąga naszą szczególną uwagę… Charakteryzuje go niemal idealnie stożkowaty kształt. Jest najpiękniejszym i najbardziej proporcjonalnym szczytem ze wszystkich gór wysokich Andów. Ten idealny stożek pokryty grubym płaszczem śniegu, który błyszczy tak wspaniale o zachodzie słońca, powala każdego wędrowca swym urokiem. Dla chętnych po śniadaniu jest możliwa jazda konna po okolicy. Późnym popołudniem zostaniemy zawiezieni na ostatni parking na wysokość 4500 metrów i podejdziemy do schroniska Cotopaxi na 4800m, z którego w nocy zaczniemy akcję szczytową na Cotopaxi. Nocleg w schronisku Cotopaxi.
Dzień 8: Cotopaxi 5897 m
Pobudka o drugiej w nocy! Po małej przekąsce wyruszamy na szczyt w kilku grupach wspieranych przez przewodników, wspinaczka zajmie około 6-8 godzin. Kiedy dotrzemy na szczyt Cotopaxi będziemy mieć kilka chwil na podziwianie widoków, miedzy innymi zapierającego dech w piersiach wnętrza krateru. Zejście zajmie nam zaledwie 3-4 godziny. Jeepy czekające na parkingu zabiorą nas na lunch do Tambopaxi skąd później wyruszymy w dalszą drogę w dół. Na bramie Parku Narodowego Cotopaxi będzie czekał na nas bus, który zabierze nas do Banos – miasta leżącego na skraju dżungli na wysokości 1800m.
Dzień 9: Banos
Jeden z dwóch dni na regenerację przed Chimborazo. Banos to największy górski kurort w Ekwadorze. Słynie z gorących źródeł, ale to nie one ściągają tutaj turystów z zagranicy. Miasto leży u stóp jednego z super aktywnych wulkanów w Ameryce Południowej. Wszyscy znamy wulkan Tungurahua z przekazów medialnych. To on jest regularnie odpowiedzialny za wszystkie problemy z połączeniami lotniczymi do Ameryki Południowej. Na co dzień dymi intensywnie, ale w pełni bezpiecznie dla mieszkańców Banos. Tungurahua wznosi się na 5023m i wspaniale komponuje z gęstą dżunglą u swoich stóp. Wieczorem organizowane są wycieczki na punkt widokowy, z którego nocną porą przy odrobinie szczęścia można podziwiać spektakl ognistych erupcji.
Dzień 10: Banos
Banos to wrota dżungli ekwadorskiej Amazonii. Atrakcji w Banos jest tyle, że trudno nie spędzić tam jeszcze jednego dnia. Tu znajduje się szlak wspaniałych wodospadów w kanionie rzeki Pastaza z tym najbardziej spektakularnym – Pailon del Diablo, gdzie na czworakach będziemy przedzierać się przez wykute w skałach tunele pod spadającymi słupami wody. Jedną z wielu atrakcji Banos są 'tyrolki’ zawieszone nad półkilometrowymi przepaściami, niektóre z nich mają ponad kilometr długości. Zanim to nastąpi czeka nas przejście kilku wiszących mostów nad zieloną doliną. Po południu odwiedzimy inne bardzo znane miejsce – Casa Del Arbol (Domek na drzewie), gdzie znajduje się jedyna w swoim rodzaju „huśtawka na końcu świata” z widokiem na wulkan Tungurahua. Bujanie się na położonej na skraju kanionu huśtawce to jak huśtanie się na skraju świata, bezdenna przepaść pod stopami i zapierający dech w piersiach widok – twierdzą ci, który odwiedzili Casa Del Arbol. W Banos trzeba jedynie uważać, by nie zatrzymać się tu na kolejne 10 dni, ponieważ miejsce to jest idealne do wypoczynku!
Dzień 11: Schronisko pod Chimborazo
Aklimatyzacja po Cotopaxi jest już idealna, więc nie będzie dla nas problemem wzniesienie się w 3 godziny na wysokość 4000m. Z Banos udamy się w kierunku miasta Riobamba i wyżej w kierunku Rezerwatu Przyrody Chimborazo. Dojedziemy do jednej z pięknych lodży położonych u podnóża Chimborazo na wysokości 4000 m. Rozłożone na polanie lodże w stylu igloo oferują komfort i fenomenalne widoki na potężny masyw najwyższej góry Ekwadoru, bez konieczności ruszania się ze śpiwora 🙂 W tym dniu w zależności od naszego samopoczucia możemy się wybrać na wędrówkę do kanionu La Chorrera, który jest jednym z lepszych miejsc wspinaczkowych w Ekwadorze. Znajdują się tutaj 3 obszary wspinaczkowe z wyznaczonymi ponad stu trasami. Druga opcja to wędrówka do świętej jaskini Templo Machay zbudowanej z materiału wulkanicznego i znajdującej się na wysokości 4700 m. Niegdyś było to miejsce składania ofiar Puruhaes, ludów Inków i mieszkańców tego obszaru.
Dzień 12: High Camp 5329 m
Poranek mamy leniwy i dopiero po lunchu czeka nas krótki – 30 minutowy przejazd pod schronisko Whymper Hut, które znajduje się na wysokości 4800 m, a następnie 2-2,5 godzinne podejście na lekko do High Campu 5329 m skąd będziemy w nocy atakować szczyt.
Dzień 13: Chimborazo 6268m
Około północy rozpoczniemy wejście na najwyższy szczyt świata 😉 liczony od środka Ziemi – Chimborazo 6268m. Podejście zajmie nam 8 godzin, będziemy wspierani przez lokalnych przewodników. Na szczycie powinniśmy być wcześnie rano, by podziwiać przepiękny widok na okolicę w pierwszych promieniach wschodzącego słońca. Zejście zajmie nam około 4 godzin. Przejazd do hotelu w Riobambie zajmie nam ok 1,5 godziny gdzie czeka na nas świętowanie po zakończonej akcji górskiej.
Dzień 14: Cuenca
Przejazd do Cuenca zajmie nam 7 godzin. Na szczęście trudy podróży zrekompensują nam wspaniałe widoki ekwadorskich Andów. Po drodze zatrzymamy się na lunch w pięknie położonej miejscowości Alausi, skąd zaczyna się najciekawszy odcinek znanej na całym świecie linii kolejowej – El Nariz del Diablo. Jeśli dobrze się wstrzelimy (pociąg kursuje co drugi dzień), będziemy mogli wybrać się na dwugodzinną podróż zabytkowym pociągiem nad przepaściami Andów. Wrażenia gwarantowane jak sama nazwa wskazuje – Nariz del Diablo 😉 Następny postój w drodze do Cuenca wyznaczą nam ślady starożytności – Ingapirca, największy w Ekwadorze kompleks ruin Inków.
Dzień 15: Cuenca
Cuenca to najbardziej turystyczne miasto Ekwadoru, ze względu na zabytkową zabudowę całe centrum miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To o tym mieście i jego niezliczonej ilości schodów pisał w swych książkach Tony Halik. To doskonałe miejsce by odetchnąć po zakończeniu akcji górskiej i jeszcze raz nacieszyć się odniesionymi sukcesami. Rankiem odwiedzimy lokalne fabryki ręcznie wyrabianych kapeluszy Panamskich. Ich nazwa może mylić – Ekwador jest bowiem jedynym miejscem gdzie wytwarza się te wspaniałe nakrycia głowy, a Cuenca jest miejscem, w którym wytwarza się te najwyższej jakości.
Dzień 16: Guayaquil
Przejazd do Guayaquil – największej metropolii Ekwadoru. Droga do Guayaquil jest sama w sobie piękną przygodą. Przez pierwsze godziny drogi wzniesiemy się na wysokości przekraczające 4000m wśród pejzaży Parku Narodowego El Cajas, słynącego z ponad 300 górskich jezior polodowcowych, później zaczniemy z wolna obniżać się w kierunku wybrzeża Pacyfiku. Ta podróż to niezwykły spektakl zmiany klimatu i krajobrazu, nigdzie indziej niemożliwy do zrealizowania w tak krótkim czasie. Nasza podróż zacznie się w wysokich górach, bezleśnych pustkowiach i chłodzie, by zakończyć się w tropikalnym upale i gęstej wysokopiennej zieleni, nad Oceanem Spokojnym na wysokości 0 m. A wszystko to w zaledwie kilka godzin. Tego dnia wieczorem bądź następnego z rana opuścimy Ekwador i wylecimy do Polski albo na Galapagos. Wybór należy do Was.
Dzień 17: Galapagos
Dla tych, którzy nie przedłużyli wyprawy, jest to dzień lądowania w kraju i koniec przygody.
Przejazd na lotnisko w Quito i poranny wylot na Galapagos. Już lądowanie na wyspach i pierwszy kontakt z lądem pozwala zauważyć, że Galapagos znajdują się jakby poza światem. Wszystko wygląda tu inaczej. Każda roślina i każde stworzenie jest enedemitem – nie występuje nigdzie poza Galapagos. Kapitan Diego de Rivandeira nadał nazwę wyspom Galapagos myśląc, że te Zaczarowane Wyspy unoszą się na wodzie. Wprawdzie inspiracja nazwy nieco mija się z prawdą, ale cała reszta tego, co oferuje to magiczne miejsce, uzasadnia taką nazwę z nawiązką! Tuż po lądowaniu i odkażeniu nas ze wszystkiego, co spoza Galapagos, by na wyspy nie przedostała się żadna inna flora – nawet bakteryjna – czeka nas przeprawa promem przez naturalny uskok, zanurzony w wodach oceanu na większą część wyspy. Następnie jedyną droga asfaltową do Puerto Ayora, humanoidalnym centrum całego archipelagu. Po drodze wzniesiemy się dość wysoko ponad poziom morza, najprawadopodobniej zmienią się nie tylko krajobrazy, roślinność na bujniejszą i bardziej lesistą, ale też pogoda… na mglistą i bardziej tajemniczą. Po drugiej stronie wyspy nad brzegiem oceanu czeka nas Puerto Ayora, gdzie zakwaterujemy się w hotelu z basenem. Wieczór spędzimy na uliczkach Puerto Ayora w pobliżu portu, tętniącego wieczornym życie i poczujemy klimat tego wyjątkowego miejsca. Ze wszystkich plakatów, grafik pamiątek spoglądać na nas będzie Karol Darwin. Nie bez przyczyny. To właśnie tutaj Darwin zebrał materiały, potwierdzające jego teorię ewolucji, a wyspy do dziś stanowią swoistego rodzaju laboratorium badawcze. Patrząc wokoło mamy wrażenie, jakby czas zatrzymał się w miejscu, sami czując się ogniwem w łańcuchu ewolucji…
Dzień 18: Galapagos
Po śniadaniu czeka nas spacer przez Park Narodowy… Zapomniałbym, że cały archipelag Galapagos stanowi Park Narodowy i już na lotnisku uiszcza się niemałą opłatę za przebywanie na jego terenie. Spacer na jedną z najpiękniejszych plaż na Ziemi – jeśli nie najpiękniejszą – w zatoce Tortuga Bay prowadzi przez ścisły księżycowy rezerwat piękną ścieżką. Po około 40 minutach otwiera się nam dwukilometrowej długości i 300 metrowej szerokości drobnopiaszczysta plaża! 😉 , po której biegają niezliczone ilości legwanów morskich, ostatnich dinozaurów nurkujących w morzu. Są niezwykle łagodne i podobnie jak inne żyjące na Galapagos zwierzęta, nie mające kontaktu z człowiekiem i pozbawione naturalnych wrogów, zatraciły instynkt ucieczki, dzięki czemu będziesz mógł podejść do nich na wyciągnięcie ręki. Kąpiel w oceanie jest tu bezpieczna, a małe oczka oceanicznej wody, odciętej od otwartego oceanu po odpływie, będą pełne kolorowych rybek i rekinów !!! Te ostatnie nie będą groźne – będą miały jedynie około 70 cm długości – czyli mniej więcej odpowiednio będą to niemowlaki. Musiałbyś bardzo chcieć je nakarmić, sobą by stracić palec 😉 . Po południu wybierzemy się na poszukiwania największych żółwi na Ziemi, które są wizytówką Galapagos, zwanych też przecież Żółwimi Wyspami. Wszystkie gatunki tych gadów, które tutaj odkryto, w zasadzie nie wiadomo skąd pochodzą. Darwin jednak zauważył, że ich gigantyzm wziął się z tego, że nie miały naturalnych wrogów i ewolucja pozwoliła im na pozostanie olbrzymami po epoce dinozaurów bądź rozwój w kierunku gigantyzmu (nie wiadomo jaki był punkt wyjścia) z powyższego powodu. Niezależnie od wszystkiego zobaczymy cud natury – są naprawde ogromne, a z powodu nałożonych na świat sankcji nie ma ich w żadnym ZOO. Obraz żółwi, jaki znamy, nawet tych największych, pójdzie z zapomnienie. Uwierzcie, że największy, jaki widzieliście wcześniej stanie się dziś liliputem 😉 . Wieczór w darwinistycznych knajpkach w Puerto Ayora.
Dzień 19: Galapagos
Puerto Ayora to jedyne miejsce połączone z każdą wyspą archipelagu Galapagos. Promy, katamarany i inne łodzie kursują wg rozkładu jak autobusy miejskie. Dziś mamy okazję wybrać się albo na inną wyspę i wejść na jeden z tamtejszych wulkanów, albo nurkować z rekinami w towarzystwie instruktora-przewodnika gdzieś u wybrzeży archipelagu… ba… można też wybrać się w krótki rejs żaglowcem wokół jednej z pobliskich wysp. Ostatecznie jest też opcja spędzenia tego dnia na wylegiwaniu się na jednej z naszych plaż. W pobliżu Puerto Ayora są też otwarte dla zwiedzających zapadliska i jaskinie powulkaniczne. Okazuje się, że funkcjonujące tu wulkany odprowadzały lawę w podziemnych, wydrążonych przez naturę tunelach. Wybór należy do każdego z Was. Dzień wolny na wybrane atrakcje.
Dzień 20: Galapagos
Na pozostałych wyspach archipelagu w zasadzie nie ma dróg, pojedyncze miejscowości, zamieszkiwane przez ludzi, są w zasadzie odcięte od świata, bo jedyną drogą wyjścia, wejścia i przemieszczania się jest ocean. Jeśli poprzedniego dnia wybraliśmy się na jedną z tych wysp Galapagos, by zobaczyć jeszcze większą izolację od świata, zdobyć jeden z pięknych wulkanów np. Sierra Negra, Fernandina, La Cumbre, to wrócimy dopiero dzisiaj. Jeśli nie – dzień spędzamy wg własnych preferencji.
Dzień 21: Galapagos
Ostatni dzień na Galapagos spędzamy wedle włąsnego uznania. W końcu to ostatni dzień przed długą podróżą do Polski. Aż trudno uwierzyć, że jesteśmy 17 tysięcy kilometrów od kraju, co w zasadzie odpowiada położeniu niemal po przeciwnej stronie kuli ziemskiej w stosunku do Polski. Gdybyśmy próbowali się przebić przez Ziemię na wylot… może trafilibyśmy do naszego kraju ;).
Dzień 22: Przelot do Polski
Przejazd na lotnisko i wylot do kraju z międzylądowaniami w Ekwadorze – Guayaquil/Quito i gdzieś w Europie np. w Amsterdamie. Koniec wyprawy. Z uwagi na znaczne przesunięcie czasowe lądujemy tego samego dnia w kraju.
Noclegi
Zakwaterowanie w klimatycznych i niepowtarzalnych hotelach o wysokim standardzie (hacjendy). Podczas akcji górskiej na Cotopaxi/ Cayambe i Chimborazo skorzystamy z lokalnych schronisk górskich oraz namiotów w High Camp pod Chimborazo.
Uwaga! Unikamy zakwaterowania w miejscach o niskim standardzie.
Uwagi
Bezpieczeństwo wyprawy do Ekwadoru – pomoc licencjonowanych przewodników
By zapewnić uczestnikom wyprawy maksymalne bezpieczeństwo w trakcie wspinaczki skorzystamy z usług licencjonowanych przewodników z Ekwadoru, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie. W Ekwadorze alpinizm, wspinaczka są bardzo popularnymi sportami, wśród ekwadorskich wspinaczy nie brakuje zdobywców Korony Himalajów. Musimy pamiętać, że Cotopaxi i Chimborazo pomimo niewielkich trudności technicznych potrafią płatać figle. Podczas ataków szczytowych będziemy szli związani linami używając raków i czekana. Drogi prowadzące na szczyt przebiegają przez lodowce, nie musisz jednak być wytrawnym alpinistą – jesteś w dobrych rękach.
Trekking na Cotopaxi – jeden z elementów wyprawy do Ekwadoru
Nowo wybudowane schronisko pod Cotopaxi zostało otwarte 4tego sierpnia 2016 roku, ale szczyt pozostaje wciąż wielką niewiadomą po erupcjach sprzed dwóch lat. Zdobywanie Cotopaxi jest dozwolone, jednak w każdej chwili można się spodziewać zamknięcia szczytu na kilka dni z powodu możliwych wstrząsów. Gdyby podczas wyprawy miało to nastąpić zawsze mamy do dyspozycji zamiennie wspaniały Cayambe 5790 m położony jeszcze bliżej Quito.
Schroniska Carrel i Whymper pod Chimborazo udostępniono po remoncie marcu 2016 roku.
Cena wyprawy
Obejmuje
✅ tam i z powrotem (trasa przelotu jest ustalana tak, by zminimalizować koszty a jednocześnie nie zmęczyć uczestników. Podany zakres cenowy przelotu nie jest ofertą handlową, a jedynie przybliżoną ceną lotu. Koszt biletu lotniczego uzależniony jest od aktualnej oferty przewoźnika. )
✅ wszystkie noclegi na wyprawie, miasta – w hotelach, w górach – w schroniskach
✅ wyżywienie podczas akcji górskiej na Cotopaxi/ Cayambe i Chimborazo
✅ organizację i logistykę wyprawy
✅ wszystkie lokalne przejazdy wg programu prywatnymi środkami transportu
✅ przelot na Galapagos z Guayaquil
✅ wejście do Parku Narodowego Galapagos
✅ organizację i pobyt na Wyspach Galapagos
✅ organizację i prowadzenie wspinaczki na Cotopaxi i Chimborazo
✅ wsparcie lokalnych, licencjonowanych przewodników górskich podczas akcji górskiej na Cotopaxi i Chimborazo (1 przewodnik na 2 osoby)
✅ opiekę lidera 4challenge z wieloletnim górskim doświadczeniem
✅ wstępy do parków narodowych Cotopaxi i Chimborazo
✅ odpowiednie ubezpieczenie NNW i KL uwzględniające akcję górską na Cotopaxi i Chimborazo
Nie obejmuje
❌ atrakcji nie zawartych w programie
❌ kosztów wycieczek fakultatywnych (biletów wstępu, przewodników po zabytkach i innych)
❌ wyżywienia poza akcją górską na Cotopaxi/ Cayambe i Chimborazo
❌ wydatków własnych
❌ napiwków