fbpx
Zobacz więcej

Wyprawa Mount Giluwe & Mount Wilhelm – Kolosy Oceanii

Atrakcje

➡️ Trekking na najwyższy wulkan Oceanii, a tym samym jeden z siedmiu szczytów Wulkanicznej Korony Ziemi – Mount Giluwe (4367 m.n.p.m.)
➡️ Trekking na najwyższy szczyt Papui Nowej Gwinei – Mount Wilhelm (4509 m.n.p.m.)
➡️ Zobaczymy niezwykle różnorodne zwyczaje plemion zamieszkujących Papuę
➡️ Na własne oczy ujrzymy pokazy słynnych ludów „Mud-man”, „Skeleton-man” i Huli
➡️ Poznamy stolicę tego egzotycznego kraju – Port Moresby
➡️Zwiedzimy stolicę prowincji Eastern Highlands – Gorokę

O wyprawie

Zdobądź Giluwe – najwyższy wulkan Oceanii

Jeżeli marzy ci się skompletowanie Wulkanicznej Korony Ziemi, to ta prędzej czy później pojawi się w twoich planach podróżniczych 🙂 Wejdź razem z nami na drugą najwyższą górę Papui Nowej Gwinei i tym samym najwyższy wulkaniczny szczyt kontynentu Australijskiego! Wejście na szczyt nie jest trudne technicznie. Będziemy poruszali się po klasycznej drodze przez lasy deszczowe i rozległe porośnięte trawami płaskowyże. Przygotuj się jedynie na kilka nieco trudniejszych fragmentów, gdzie potrzebna będzie pomoc rąk. Trudności trekkingu można porównać do wejścia na niektóre szczyty turystyczne w Tatrach. Z tą różnicą, że będziemy rzecz jasna dwa kilometry wyżej 😉 Mount Giluwe ma bowiem 4367 metrów. Ten potężny wulkan tarczowy ma dwa główne wierzchołki oddalone od siebie o 2 kilometry. Ten niższy posiada 4300 metrów, zatem nie odstaje tak bardzo od swojego większego brata. Jego obecny krater wulkaniczny jest pozostałością po jeszcze większym wulkanie, który uległ erupcji 700 000 lat temu. Góra, pomimo że jest znacząco oddalona od Polski jest jedną z łatwiejszych wchodzących w skład Wulkanicznej Korony Ziemi, ze względu na nieduże trudności techniczne, brak śniegu i lodowców oraz nie ekstremalną wysokość.

Mount Wilhelm – Trekking na najwyższy szczyt Papui Nowej Gwinei

Wejście na najwyższy wulkan Oceanii z pewnością może być celem samym w sobie. Jednak co, jeśli powiemy ci, że masz u nas możliwość wejścia na dwa najwyższe szczyty Nowej Gwinei podczas jednej wyprawy? Do naszego trekkingu na najwyższy wulkan Oceanii dołączamy również wejście na najwyższy szczyt całej Papui Nowej Gwinei, czyli Górę Wilhelma. Ten położony w Górach Bismarcka szczyt wznosi się ponad okolicą na wysokość 4509 metrów i oferuje niesamowite widoki na pasmo górskie, okoliczne doliny oraz Morze Bismarcka. Jeżeli trafimy na ładną pogodę i podczas naszego wejścia zobaczymy jak słońce wschodzi zza horyzontu na linii morza, gwarantujemy, że będzie to jeden z najpiękniejszych obrazów, jakie zobaczycie w życiu 🙂 Nasz trekking na najwyższą górę tego pięknego kraju rozpoczniemy w wiosce Kugesugl. Samo wejście nie należy do ciężkich. Po drodze zatrzymamy się w base campie u wybrzeży urokliwego jeziora Piunde. Dookoła towarzyszyć nam będą dzikie lasy deszczowe oraz porośnięte roślinnością szczyty górskie. Jedynie końcówka podejścia na szczyt może sprawić nieco problemów, gdyż wymaga ona lekkiego wspięcia się po głazach. Widoki z samego wierzchołka wynagrodzą jednak wszelkie trudności i niedogodności 😉 Jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że niektórzy podróżnicy uznają właśnie Szczyt Wilhelma, a nie Piramidę Carstensza za najwyższą górę Australii i Oceanii. Wszystko to ze względu na fakt, że leży ona w Indonezji, będącej krajem azjatyckim. Jednakże jest to oczywiście jedynie opinia pewnego grona ludzi, uznających za Oceanię jedynie kontynent Australijski i Nową Zelandię. Oficjalnie najwyższym szczytem Oceanii jest Piramida Carstensza.

Papua Nowa Gwinea – Najbarwniejszy kraj świata?

Z całą pewnością kraj, w którym będziemy się znajdować podczas naszego treku należy do najdzikszych na świecie. Papua Nowa Gwinea znajduje się we wschodniej części wyspy Nowa Gwinea. Papua dzieli się nią z Indonezją, a w granicach kraju znajdują się setki mniejszych wysp i atoli. Jest drugim co do wielkości krajem Oceanii zaraz po (jakżeby inaczej ;)) Australii. Kraj, jak i zresztą cała wyspa, na której się on znajduje słynie z wprost przepięknych plaż oraz niezwykle bogatego systemu raf koralowych wzdłuż wybrzeża, co czyni zeń jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na naszej planecie. Różnorodne i bogate życie morskie zachwyci każdego amatora podwodnych przygód! Drugą cechą wyróżniającą Papuę Nową Gwineę jest wręcz niesamowicie bujna roślinność, jaka porasta wyspę. Ponad 85% jej powierzchni porastają równikowe lasy deszczowe i pierwotna roślinność nigdy nie naruszana przez ludzką działalność. Gęsta dżungla pokrywająca wyspę sprawia, że wiele plemion zamieszkujących nią do dzisiaj żyje w izolacji, funkcjonując według praw i obyczajów ustanowionych setki lat temu. Podczas naszej podróży po tym niezwykłym kraju będziemy mogli zobaczyć jak żyją mieszkańcy wyspy oraz poznać ich kulturę i zwyczaje podczas pokazów oraz wspólnych śpiewów, tańców oraz spotkań. Podczas naszych wyjazdów dbamy o to, byście złapali kontakt z tubylcami i poczuli pełnię doświadczeń płynących z odwiedzenia tak odległego i odmiennego kraju.

Papua Nowa Gwinea ze względu na niezwykle gęste zalesienie oraz rozmieszczenie pierwotnej ludności na dużym obszarze posiada po dziś dzień niezwykle skomplikowany system socjalny. Na terenie kraju żyje ponad 150 plemion i klanów, które przez stulecia były od siebie odizolowane i nie wiedziały o swoim istnieniu. Sprawiło to, że po dziś dzień wiele z przedstawicieli owych plemion żyje tak jak ich przodkowie. Na terenie całego kraju panuje bardzo duże przywiązanie do tradycji, lokalni mieszkańcy ubierają się w tradycyjne dla ich klanu stroje i odprawiają dawne rytuały. Podczas naszej wyprawy do Nowej Gwinei będziemy mieli okazję zobaczyć powszechne znane klany „Mud-man”, „Skeleton-man” oraz Klan Huli.

Nasza wyprawa będzie starała się unikać tłumów i pielgrzymek turystów, a jednocześnie zobaczymy wszystkie atrakcyjne miejsca. Pamiętaj, że każdy program może ulec zmianą według kompromisowych ustaleń wśród uczestników. Nie tworzymy sztucznych i sztywnych rozwiązań. Każdy program powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!

Wymagania

  • obowiązkowe szczepienia + książeczka WHO
  • paszport ważny co najmniej 6-mcy
  • brak przeciwwskazań do przebywania na dużych wysokościach

 

Terminy (12) i ceny

    Jesteś zainteresowany?

    Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

    Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

    lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
    Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
    Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

    Dzień 1 i 2: Przelot do Port Moresby

    Spotkanie na lotnisku z liderem na dwie godziny przed odlotem. Następnie udajemy się w długą podróż do Papui Nowej Gwinei. Najpierw przelecimy z Polski do jednego z większych europejskich portów lotniczych, by stamtąd polecieć z kolei do innego dużego portu tym razem w Azji (najpewniej Singapur lub Manila). Tam przesiadamy się do samolotu, który zabierze nas już do stolicy Papui – Port Moresby. Ze względu na olbrzymie odległości pomiędzy miejscami docelowymi, przelot zajmie nam około 2 dni.

    Dzień 3: Port Moresby

    Po odprawie celnej przywitamy się z naszym lokalnym przewodnikiem. Na lotnisku spędzimy chwilę aby wymienić pieniądze i zakupić kartę SIM.
    Następnie przejedziemy do hotelu gdzie zostawimy rzeczy i udamy się na lunch. Po posiłku chętni wybiorą się na zwiedzanie Port Moresby. W stolicy odwiedzimy park przyrody, Muzeum Narodowe, Parlament oraz targ rybny.
    Po spacerze wrócimy do hotelu na kolację i zasłużony odpoczynek.

    Dzień 4: Przelot do Mount Hagen

    Z rana ruszamy ze stolicy Papui Nowej Gwinei. Od razu jedziemy na lotnisko i tam wsiadamy w samolot, który zabierze nas do jednej z najpopularniejszych miejscowości w kraju – Mount Hagen. Miasto jest położone u podnóża góry o tej samej nazwie. Po dotarciu na miejsce, przyjeżdżamy do lodży w Magic Mountain Resort ok 45 minut jazdy (40 km). Po dotarciu na miejsce resztę dnia możemy oddać się błogiemu lenistwu i odpoczynku po wyczerpującej podróży. Nasza lodża jest przepięknie usytuowana pośrodku niezwykle gęstego lasu równikowego. Dookoła znajdują się również pola uprawne. Miasteczko, w którym się znajdujemy słynie przede wszystkim z uprawy kawy oraz herbaty. To właśnie tutaj zbiera się kawę, którą później sprzedaje się pod marką Mount Hagen. Popołudniu będziemy mieli czas wolny, który możemy przeznaczyć na spacer w wokół Nature Lodge w poszukiwaniu egzotycznych roślin i zwierząt albo wycieczkę do Kumul na obserwację rzadkich gatunków rajskich ptaków. 

    Dzień 5:  Trekking na Mount Hagen 3800 m n.p.m.

    Trekking na Mt. Hagen 3800 m n.p.m rozpoczniemy zaraz po śniadaniu. Z Magic Mountain do szczytu jest około 8 km. Dotarcie na szczyt zajmie nam około 4 godziny, a powrót – 3 godziny trekkingu. Szlak prowadzi przez las deszczowy, warunki nie będą najłatwiejsze ale widoki ze szczytu z nawiązką wynagrodzą nam trudy trekkingu. Przyroda otaczająca szczyt jest oszałamiająca, z dziewiczymi łąkami i panoramami z widokiem na doliny góry Hagen i Nebliyer. Wspinaczka na górę Hagen służy wyłącznie aby dostosować się do klimatu oraz wysokości przed wyprawą na górę Giluwe.

    Dzień 6: Mount Hagen – Odwiedziny lokalnych plemion

    Dzisiejszy dzień przeznaczymy na odpoczynek i przygotowanie organizmu na wyczerpujące następne dni. Zobaczymy tego dnia to, z czego Papua Nowa Gwinea jest znana na całym świecie. Mianowicie niezwykle różnorodne plemiona ludów, żyjące z dala od cywilizacji według zasad i praw, jakie obowiązywały w ich społecznościach przez pokolenia. Zaczniemy od przejazdu do centrum Mount Hagen i odwiedzimy lokalne targowisko. Doświadczymy gwaru ulicy i będziemy mieli okazję kupić i spróbować prawdziwie egzotycznych owoców. Następnie przejeżdżamy około 45 minut do jednej z okolicznych wiosek, gdzie zobaczymy jeden z najbardziej znanych pokazów lokalnych plemion. Słynny pokaz „mud-man”, podczas którego mężczyźni z ciałami umalowanymi błotem, noszący olbrzymie i charakterystyczne maski wykonywać będą swój tradycyjny taniec, przemieszczając się wokół nas w ciszy, pełni gracji. Następnie przejedziemy przez liczne ogrody i pola kawy do kolejnej wioski by poznać tradycje i obyczaje słynnego ludu Huli, znanego ze swoich niezwykle barwnych malunków na twarzach. Lud ten przybył w okolice Mount Hagen wiele lat temu w wyniku migracji i został tu już na stałe. Ich twarze są pomalowane w tradycyjne barwy, a ich stroje eksponują przepiękne ozdoby na ciele. Podczas wizyty w wiosce zobaczymy ich tradycyjny taniec, spędzimy czas na śpiewie i dobrej zabawie oraz poznaniu lokalnych ludzi nieco bliżej, by jak najbardziej dać się pochłonąć przez ten niezwykły kraj. Ostatni pokaz kulturowy w okolicy będzie zorganizowany przez lud znany powszechnie pod nazwą „skeleton – man”. Podczas pokazu dowiemy się dlaczego. Młodzi chłopcy dekorują swoje ciała węglem drzewnym i gliną, tworząc na swoim ciele wzory przypominające kości i upodabniające ich do szkieletów. Jest to nawiązanie do duchów swoich zmarłych przodków. Po pokazie powrócimy do Mount Hagen na lunch, a następnie przejedziemy do wioski Paiya, gdzie spotkamy się z jej wodzem oraz jego żonami, odwiedzimy muzeum wioski oraz poznamy lokalnych mieszkańców. Pod wieczór przejazd do Nature Lodge na kolację i nocleg.

    Dzień 7: Podejście do Mount Giluwe Base Camp

    Dzisiaj wstajemy wcześnie rano, bo już około 4:30. Jemy śniadanie i przejeżdżamy około 1,5 h do wioski Kagoba. To tutaj rozpoczyna się nasz właściwy trekking na najwyższy wulkan Oceanii. Na miejscu czekać już na nas będą nasi portierzy, którzy zabiorą w górę nasze bagaże i namioty. Rozpoczynamy podejście do Base Campu. Dotarcie do niego powinno nam zająć około 7-8 godzin. Poruszać się będziemy przez gęsty las równikowy oraz trawiaste pola. Trasa jest niezwykle gęsto porośnięta trawami i roślinnością, nie zawsze widać wyraźną ścieżkę. Nasi przewodnicy jednak znają tą górę jak własną kieszeń i bezpiecznie poprowadzą nas do obozu. Na miejsce docieramy późnym popołudniem. Nasze namioty już na nas czekają. Jemy kolację i szykujemy się do jutrzejszego wyjścia w stronę wierzchołka.

    Dzień 8: Atak szczytowy – Mount Giluwe 4367 m

    Pobudka tego dnia będzie około 3 nad ranem. Jemy skromne śniadanie i o 4 wychodzimy na atak szczytowy. Ścieżka, którą będziemy się poruszać jest umiarkowanie stroma i prowadzi przez rozległy trawiasty płaskowyż. Około godziny 8, we wczesnych promieniach słońca wszyscy powinniśmy stanąć na szczycie najwyższego wulkanu Oceanii! Wierzchołek jest niemal w całości porośnięty trawą z kilkoma odstającymi skałami. Dookoła nas wszechogarniająca cisza i spokój, sąsiadujące góry i doliny są tuż pod naszymi stopami. Przed oczami mamy prawdziwie dziki i pierwotny krajobraz! Jest to idealne miejsce do tego, by zatrzymać się na dłuższą chwilę, porobić zdjęcia, odpocząć po wejściu i podziwiać przepiękny widok ze szczytu. Następnie rozpoczynamy zejście ze szczytu. Po około 2 godzinach docieramy do bazy, gdzie będziemy mogli odpocząć w oczekiwaniu na zasłużony obiad. Następnie kontynuujemy zejście w dół, aż nie dotrzemy z powrotem do podnóża góry. Przejeżdżamy do centrum Kagoby, a następnie do lodży na kolację i nocleg. Świętujemy zdobycie najwyższego wulkanu Oceanii.

    Dzień 9: Przejazd pod masyw Mount Wilhelm

    Dzisiejszego dnia czeka nas długi przejazd do miejscowości Kagesugl u podnóża najwyższego szczytu Papui Nowej Gwinei – Mount Wilhelm. Cała przejażdżka zajmie nam około 6 godzin, podczas których będziemy jechać przez malowniczą i dziką Highlands Highway. Droga ta jest główną trasą prowadzącą przez największe miasta wyspy. Samo pokonanie jej i dotarcie do podnóży Góry Wilhelma może być atrakcją samą w sobie. Po drodze miniemy również większą wioskę Kundiawa, która jest stolicą prowincji Chimbu. Kagesugl jest niewielką wioską znaną głównie z tego, że to tutaj większość ekip rozpoczyna swój trekking na najwyższą górę Papui Nowej Gwinei. Docieramy późnym popołudniem do naszej lodży, gdzie jemy kolację i przygotowujemy się do dwudniowej akcji górskiej w masywie Mount Wilhelm.

    Dzień 10: Podejście do Mount Wilhelm Base Camp

    Rozpoczynamy naszą wyprawę na najwyższą górę Papui Nowej Gwinei. Po śniadaniu opuszczamy lodżę i kierujemy się w stronę Base Campu. Do pokonania mamy dzisiaj około 6 kilometrów po umiarkowanie trudnej ścieżce. Początkowo przechodzić będziemy przez gęstą dżunglę, by po około 1-2 godzinach wydostać się na płaskowyż porośnięty przez liczne palmy. Jest to prawdziwie unikalny krajobraz. W oddali ujrzymy szumiący wodospad wypływający z jeziora Piunde. To właśnie nad jego brzegiem znajduje się nasz obóz. Docieramy do niego wczesnym popołudniem, co daje nam sporo czasu na regenerację sił i przygotowanie się do jutrzejszego ataku szczytowego. Popołudniu możemy również przejść się nad urokliwe jezioro, otoczone gęsto porośniętymi stokami górskimi. Prawdziwie pierwotna sceneria! Pod wieczór w obozie jemy kolacje i kładziemy się szybko spać. Jutro czeka nas długi dzień.

    Dzień 11: Atak szczytowy – Mount Wilhelm 4509 m

    Pobudka około 1 w nocy. Jemy skromne śniadanie i około 2 wychodzimy na atak szczytowy. Przed nami ponad 1000 metrów podejścia w dość stromym i błotnistym terenie. Początkowo idziemy szeroką ścieżką. Wraz z wysokością krajobraz zmienia się i przemieszczamy się pośród rozległego rumowiska skalnego, jednak nasza trasa wciąż jest doskonale widoczna. Szlak na najwyższą górę kraju jest bardzo dobrze utrzymany. Końcowy fragment drogi na szczyt to skalisty grzbiet, którego pokonanie może wymagać użycia przez nas wszystkich czterech kończyn. Nie jest to jednak szczególnie wymagające i nie odbiega ono poziomem trudności od umiarkowanie trudnych szlaków w Tatrach Wysokich. Stajemy na wierzchołku najwyższej góry Papui Nowej Gwinei po około 5 godzinach podejścia. Szczyt zdobi charakterystyczny znacznik trygonometryczny obwieszony flagami Papuańskimi. Rozkoszujemy się obszerną panoramą z wierzchołka zanim nadejdą pierwsze chmury i w całości zakryją szczyt. Przy doskonałej widoczności zobaczymy w oddali Morze Bismarcka i promienie wschodzącego słońca zza horyzontu rozświetlające taflę wody. Jest to widok wart każdego wysiłku, a my mamy okazję doświadczyć go na szczycie honornego czterotysięcznika! Po chwili spędzonej a szczycie, schodzimy na dół do Base Campu, gdzie zjemy lunch i nieco odpoczniemy po ataku szczytowym. Następnie schodzimy na sam dół do wioski Kagesugl. Nocleg w lodży.

    Dzień 12: Przejazd do Mount Hagen

    Na ten dzień w planach jedynie mamy przejazd do Mount Hagen i nocleg i odpoczynek po trekkingu w dobrze nam znanym Traveller’s Hut.

    Dzień 13: Przelot do Port Moresby

    Rano po śniadaniu czeka nas transfer na lotnisko i lot powrotny do Port Moresby. Opuszczamy dziką prowincję Mount Hagen, zostawiając za sobą szczyty Giluwe i Wilhelma. Wracamy do cywilizacji, do stolicy Nowej Gwinei. 

    W zależności od godzin lotu albo od razu wylot z PNG, albo dodatkowy nocleg w Port Moresby.
    Na miejscu zakwaterujemy się w hotelu. Resztę dnia mamy wolną, więc możemy wspólnie udać się na zwiedzanie stolicy. Polecamy zwiedzić szczególnie muzeum narodowe, budynek parlamentu, lokalny targ i port. Pod wieczór wracamy do hotelu na kolację i ostatnią noc w PNG.

    Dni 14-15: Powrót do Polski

    Transfer na lotnisko i powrót do kraju z przesiadką w Singapuru lub Manili. Na miejscu zakończenie wyprawy.

    Noclegi

    Zakwaterowanie w hotelach i lodżach.
    Akcja górska – namioty.
    Uwaga! Zawsze unikamy zakwaterowania w miejscach o niskim standardzie.

    Cena wyprawy

    2950$ + przelot od 5000 do 10000 zł

    Obejmuje

    ✅ Organizację i logistykę trekkingu na Mount Giluwe i Mount Wilhelm
    ✅ Wynajem pojazdów terenowych na czas trwania programu
    ✅ Agencji lokalnej i przewodników
    ✅ Wynajem kucharzy i portierów
    ✅ Zapewnienie sprzętu kuchennego (stoły, krzesła, talerze, sztućce)
    ✅ Zakwaterowanie w namiotach podczas trekkingu w górach
    ✅ Zakwaterowanie w lodżach w pozostałe dni wyprawy
    ✅ Pełne wyżywienie (3 posiłki) podczas trekkingu i akcji górskiej
    ✅ Opłaty za tour po wioskach i tradycyjne pokazy
    ✅ Ubezpieczenie turystyczne NNW i KL oraz bagażu
    ✅ Opłaty i pozwolenia na wstęp do parków narodowych
    ✅ Opłaty i pozwolenia na trekking w górach
    ✅ Zabezpieczenie medyczne
    ✅ Uczestnictwo i wsparcie polskiego lidera
    ✅ Pamiątkowe mapy, koszulki oraz członkostwo w klubie uprawniające do wyjazdów non-profit organizowanych przez klub4challenge więcej: https://4challenge.org/klub/

    Nie obejmuje

    ❌ Przelotów lokalnych
    ❌ Napiwków (ok. 50USD/os.)
    ❌ Biletów wstępu do muzeów w Port Moresby
    ❌ Opłat wizowych (50 USD)
    ❌ Innych atrakcji niewymienionych w programie
    ❌ Wyżywienia w Port Moresby

    Zainteresują Cię także