fbpx
Zobacz więcej

Atrakcje

O wyprawie

Jeśli marzysz o miejscu gdzie nie ma wycieczek, turystów, telefonów komórkowych, internetu…kontaktu ze światem, gdzie żyją ostatnie nie dotknięte cywilizacją kultury – jedź z nami na Nową Gwineę!

Carstensz Pyramid 4884 m

Carstensz Pyramid 4884 m, góra zwana również Puncak Jaya  jest najwyższym szczytem świata leżącym na wyspie, najwyższym w Indonezji i całej Australii i Oceanii, a tym samym najwyższym między Himalajami, a Ameryką. Góra jest trudno dostępna zarówno pod względem technicznym jak i jej położenia polityczno-geograficznego.

Pod względem technicznym, najpierw czeka nas kilkudniowa przeprawa przez gęstą i dziewiczą dżunglę, a następnie gdy już się przez nią przedrzemy czeka na nas ponad 600 m ściana nachylona pod kątem 70 stopni, na którą trzeba się wspiąć, aby zdobyć szczyt. Skały tutaj są niezwykle szorstkie i ostre. Pod tym względem jest to najtrudniejszy szczyt do zdobycia ze wszystkich szczytów wchodzących w skład Korony Ziemi.

Na ten moment jednak większym problemem może okazać się samo dostanie pod górę. Piramida Carstensz położona jest w rejonie, gdzie zamieszkują rdzenni mieszkańcy- Papusi, którzy jeszcze kilkadziesiąt lat temu słynęli z ludożerstwa i prowadzili plemienne, rytualne walki. Choć aktualnie i oficjalnie kanibalizm w tych rejonach nie jest już praktykowany to rejon ten nadal jest podany na różnego rodzaju konflikty, w tym polityczne. To właśnie te konflikty powodują, że raz jest łatwiej dostać wszelkie niezbędne pozwolenia na zdobywanie szczytu, a raz jest to wręcz niemożliwe.

Wyprawa helikopterem do Base Camp 4273 m

Aktualnie uważamy, że najlepszą i najbezpieczniejszą opcją wyprawy jest wyprawa z przelotem helikopterem z Timika do Base Camp 4273 m pod Piramida Carstensz. Dodatkowo opcja ta pozwoli na skrócenie wyprawy, oraz uniknięcie problemów związanych z lokalnymi konfliktami, które potrafią wybuchnąć z dnia na dzień krzyżując nam plany, w momencie, gdy już wyprawa będzie trwała. Ponad to  lot ponad drzewami dżungli dostarczy nam niezapomnianych wrażeń i trochę adrenaliny. 🙂 Base camp znajduje się ok 0,5 km od ściany Piramida Carstensz i to właśnie lądowanie przed ponad 600 m ścianą dostarczy nam najwięcej emocji.

Planując wyprawę do Nowej Gwinei- drugiej największej wyspy na Ziemi trzeba być przygotowanym na różne niespodzianki. Nie mniej jednak będzie to wyprawa życia, której nigdy nie zapomnimy, a satysfakcja ze zdobycia szczytu będzie nie do opisania. Od karczowania i przedzierania się przez dziewiczą i gęstą dżunglę poprzez wspinaczkę na Piramida Carstensz.  Zobacz świat jakiego nie pamiętasz – bez technologii. Pamiętaj Nie tworzymy sztucznych i sztywnych rozwiązań. Każdy program powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!

Wyprawa na Carstensz Pyramid 4884 m – atrakcje:

  • wspinaczka na Carstensz Pyramid 4884 m- najwyższy szczyt Australii i Oceanii
  • ostatnie prawdziwie dzikie trekkingi przez dziewiczą dżunglę
  • niezwykłe kultury – Papuasi
  • miejsca: Jakarta/ Bali , Papua, Timika
  • lot helikopterem nad dżunglą

Wymagania

  • Zalecane szczepienia:
    tężec, żółtaczka A i B, BTP – błonnica, tężec, polio
  • przygotowanie fizyczne
  • paszport ważny co najmniej 6-mcy
  • apteczka

Przewodnicy wyprawy

Materiały dodatkowe

Terminy (10) i ceny

    Jesteś zainteresowany?

    Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

    Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

    lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
    Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
    Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

    Dla osób dolatujących indywidualnie:
    Rozpoczęcie wyprawy: DENPASAR (Bali) 
    Zakończenie wyprawy: DENPASAR (Bali) 

    Dzień 1: Wylot z Polski

    Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Przelot do Denpasar na Bali.

    Dzień 2: Przylot do Denpasar

    Zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek na jednej z pięknych plaż Bali.

    Dzień 3:  Lot do Timika

    Przed nami krótki, trzy godzinny lot do Timika – małego ale za to ważnego miasta w Papua. Po raz pierwszy zetkniemy się z lokalnym ludem Papusów, choć tutaj będą wyglądać jak cywilizowani ludzie. 🙂 Ostatnie przygotowania przed wyruszeniem na trekking. Nocleg w hotelu.

    Dzień 4: Lot helikopterem do Base Camp 4273 m

    Przed nami ekscytujący dzień i lot helikopterem ponad wierzchołkami drzew lasu deszczowego do tzw. Żółtej Doliny. Wylot planowany jest na godzinny poranne jednak wszystko będzie zależało od pogody. W trakcie lotu rozpieszczać nas będą widoki na dżunglę oraz głęboką dolinę.  Lądujemy w Base Camp 4273 m tuż pod ponad 600 m ścianą Carstensz Pyramid, na którą będziemy się wspinać w kolejnych dniach wyprawy.

    Dzień 5: Base Camp 4273 m – aklimatyzacja

    Ponieważ w dniu poprzednim wylądowaliśmy od razu na ponad 4000 m, dzisiejszy dzień będzie dniem aklimatyzacyjnym – damy naszemu organizmowi dodatkowy dzień na przystosowanie się do panujących tutaj warunków. W ramach aklimatyzacji wykonamy kilka ćwiczeń z sprzętem wspinaczkowym.

    Dzień 6: Atak szczytowy Carstensz Pyramid 4884 m

    Pobudka wcześnie rano, a w zasadzie w środku nocy bo już ok godzi 2. Jemy wczesne śniadanie, a następnie najpóźniej o 3 wyruszamy na ścianę Carstensz Pyramid. Ściana jest przygotowana i zabezpieczona pod wspinaczkę licznymi linami. Na górze czeka nas jeszcze trawers cienkim grzbietem oraz krótki przejazd tyrolką do właściwego szczytu i ok godz 9 – 10 rano staniemy na szczycie najwyższej góry Australii i Oceanii. Przy dobrej pogodzie czekają na nas piękne widoki. Po zdobyciu szczytu wracamy do base camp powoli zjeżdżając na linach.

    Dzień 7: Lot Helikopterem z Base Camp do Timika

    Przy dobrych warunkach pogodowych zostaniemy odebrani z bazy i wrócimy helikopterem do Timika. Jeżeli będzie taka możliwości już w dniu dzisiejszym możemy od razu polecieć na Bali.

    Dzień 8: Przelot na Bali

    Lecimy na Bali na wymarzony odpoczynek na białych plażach Bali.

    Dzień 9-11: Dni rezerwowe

    Na całą wyprawę dobrze mieć w zanadrzu 2-3 dni zapasowe na wypadek złej pogody i obfitych opadów, czy problemów technicznych. Większość tego rejonu pokryta jest przez gęste lasy deszczowe co w tej strefie klimatycznej sprawia, że średnio 80% dni w roku jest tutaj deszczowych niezależnie od miesiąca w jakim się wybierzemy.

    Dzień  12: Wylot do Polski

    W zależności od godziny wylotu przejazd na lotnisko i wylot do kraju.

    Dzień 13: Lądowanie w kraju

    Lądujemy w docelowej destynacji.

     

    opcjonalnie: program trekkingu 

    Dzień 4: Suanggama 2018 m

    Na początek dnia przed nami kolejny krótki, tym razem godzinny lot do wioski Sugapa 2244 m. Lot odbędzie się w większości czasu nad lasem deszczowym, przez którym będziemy przedzierać się w trakcie trekkingu. Da nam to możliwości podziwiania dżungli z góry. Na koniec lotu czeka nas lądowanie na wyboistym pasie startowym, gdzie z pewnością przywita nas ciekawska miejscowa ludność. Spotkamy tutaj już ” prawdziwych” Papusów, nieskażonych jeszcze cywilizacją. Następnie czeka nas godzinny przejazd motorem do ostatniej wioski na naszej trasie oraz naszego pierwszego obozu podczas trekkingu  Suanggama 2018 m.

    Dzień 5: Salt Factory Camp 2380 m

    Po śniadaniu rozpoczynamy pierwszy dzień trekkingu. Na początek schodzimy do koryta rzeki, by podążać wzdłuż jej linii wznosząc się nad nią i opadając. Po drodze miniemy niewielki dom, który będzie fabryką soli. Od tego miejsca do naszego campingu w środku dżungli dzielić już nas będą dwie godzinny trekkingu. W tym dniu do przejścia będzie ok 15 km, co nie powinno nam zająć dłużej niż 6-8h wędrówki. Szanse, że złapie nas tutaj deszcz są ogromne, w końcu jesteśmy w samym środku lasu deszczowego.

    Dzień 6:  Indisaga Camp 3230 m

    Przed nami najbardziej wyczerpujący dzień spośród wszystkich trekkingowych dni. Do przejścia będzie bowiem 17 km, przez gęstą dżunglę z grząskim, bagiennym podłożem. Na początek wędrówki czeka nas strome podejście pod górkę, by następnie zejść w dół i znów się wdrapać na kolejne wzniesienie, na którym będzie niewielki camp – Blind’s Camp, gdzie zrobimy krótką przerwę na odpoczynek. Po przerwie wyruszamy dalej na ostatnie 2-3 godziny trekkingu w dzisiejszym dniu. Trasa znów biec będzie ostro pod górkę, lasem deszczowym, który pod koniec nagle się skończy i odsłoni dużą polanę, na której będzie nasz obóz Indisaga Camp 3230 m. Całość drogi zajmie nam ok 8-10 godzin.

    Dzień 7: Ebay Camp 3584 m

    Przez pierwszą godzinę trekkingu wędrować będziemy  rzadkim i „otwartym’ lasem, który doprowadzi nas do grzbietu oddzielającego pierwszą dolinę od kolejnej już właściwej doliny. Wędrując grzbietem przez ok 2-3 godziny dochodzimy do naszego przedostatniego obozu. Wędrówka zajmie nam dzisiaj 6-7 godzin i pokonamy ok 11 km.

    Dzień 8: Nasidome Camp 3734 m

    Schodzimy do przepięknej doliny, gdzie dziki krajobraz przeniesie nas miliony lat wstecz, do czasów gdy po lasach wędrowały wielkie starożytne bestie. Na dnie doliny docieramy do rzeki, którą następnie przekraczamy kamiennym mostem. Od tego miejsca znów czeka nas podejście w górę na kolejny grzbiet doliny gdzie dotrzemy do ostatniego obozu Nasidome Camp 3734 m przed Base Camp 4273 m i przełęczą New Zealand. Odległość jaką mamy dzisiaj do pokonania wynosić będzie 13 km, czyli przed nami jakieś 6-7 godzin wędrówki.

    Dzień 9: Base Camp 4273 m

     Dzień pełen wrażeń, bowiem w dniu dzisiejszym, aby dość do Base Camp mamy do pokonania przełęcz New Zealand, która będzie przepustką wspinaczkową o długości 50 m. W deszczowy dzień będzie trzeba bardzo uważać na śliskie kamienie. Po przejściu przełęczy schodzimy do właściwego obozu Base Camp 4273 m, który leży u stóp Carstensz Pyramid. Trasę 8,5 km pokonamy w 6-7 godzin.

    Dzień 10-12: Wspinaczka na Carstensz Pyramid 4884 m

    Około godziny 2 nad ranem, po zjedzeniu wczesnego śniadania wyruszymy na ścianę Carstensz Pyramid. Na całej wysokości ściany wzdłuż biegnącej ścieżki przymocowane są liny, do których wystarczy się podpiąć. Po 7 godzinach wspinaczki na szczyt docieramy ok 9 – 10 rano. Po ok 30 minutach odpoczynku i podziwianiu nieziemskich widoków przy dobrej pogodzie  rozpoczynamy zejście, a raczej w głównej mierze zjazd na dół.  Na zdobycie szczytu mamy dwa dodatkowe dni na wypadek niepogody w pierwszym dniu wspinaczki, bądź gdyby trekking w dniach poprzednich przedłużył się.

    Dzień 13 -15: Powrót do  Supaga 2244 m

    Wracamy do wioski  Supaga 2244m. Wędrować będziemy tą samą trasą, która doprowadziła nas do Carstensz Pyramid.

    Dzień 16: Lot na Bali

    Przed nami dwa krótki loty. Pierwszy godzinny lot do Timiki, a następnie 3 godzinny lot powrotny na Bali. Wieczorem świętujemy zdobycie szczytu.

    Dzień 17: Wylot do Polski

    W zależności od godziny naszego lotu przejazd na lotnisko i wylot.

    opcjonalnie: w ramach wypoczynku po trudach wyprawy istnieje możliwość przedłużenia pobytu na Bali o dowolną ilość dni.

    Dzień 18: Przylot do kraju

    Lądowanie w kraju docelowym.

    Noclegi

    Przewidujemy noclegi w hotelach i namiotach.

    Uwagi

    Wyprawa trudna! Mogą się zdarzyć sytuacje nieprzewidywalne!
    Wyjątkowo ważny jest odpowiednio dobrany ekwipunek!

    Cena wyprawy

    12600$ + przelot od 3000 do 4500zł

    Obejmuje

    • przelot na Bali i z powrotem
    • lot krajowe z Bali  do Timika i z powrotem (wyprawa z trekkingiem)
    • lot czarterowy do Sugapa i z powrotem (wyprawa z trekkingiem)
    • lot czarterowym helikopterem (wprawa helikopterem- limit bagażu 10 kg)
    • pełne wyżywienie podczas trekkingu
    • transfery lotniskowe
    • organizację i logistykę wyprawy
    • opłatę bazową
    • wynajęcie lokalnego przewodnika
    • wynajęcie kucharza i jego asystentów polowych
    • wszelkie niezbędne zezwolenia w Dżakarcie i Papui
    • zezwolenie na zdobywanie szczytu
    • wszystkie noclegi podczas wyprawy według programu
    • wynajęcie tragarzy ( limit 17 kg – opcja z trekkingiem)
    • telefon satelitarny dla grupowego raportu dziennego
    • ubezpieczenie alpinistyczne (z uwzględnieniem uprawiania sportów wysokiego ryzyka)
    • sprzęt kempingowy (namioty, messa, stół , krzesła, sztućce itp.)
    • sprzęt: liny, poręczówki do poprowadzenia drogi
    • udział polskiego lidera

    Nie obejmuje

    • atrakcji dodatkowych nie ujętych w programie
    • dodatkowego wyżywienia oraz napojów
    • lokalnych przelotów – Bali – Timika (wyprawa z helikopterem)
    • opłat wizowych (35$)
    • własnych wydatków
    • nadbagażu

    Zainteresują Cię także