fbpx
Zobacz więcej
Góra Mount Vinson - zdjęcie 4challenge
7 stycznia 2024

Co jeść w górach? 5 zasad odżywiania na szlaku

Wybór odpowiedniego jedzenia na wędrówkę górską jest kluczowy dla zachowania energii, wytrzymałości i dobrego samopoczucia. Poznaj 5 zasad, które pomogą Ci prawidłowo się odżywiać na szlaku.

Dlaczego trzeba wziąć jedzenie w góry?

Podczas wędrówek górskich organizm jest wyjątkowo narażony na wysiłek fizyczny, co prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze. Dobre odżywianie w górach nie tylko dostarcza niezbędnej energii, ale również pomaga utrzymać koncentrację, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa na szlaku. Ponadto, właściwe odżywianie zmniejsza ryzyko wypadków oraz przyspiesza regenerację mięśni po intensywnym wysiłku. Ważne jest, aby wybierać żywność bogatą w wartości odżywcze, jednocześnie lekką i łatwą do przenoszenia. Produkty takie jak orzechy, suszone owoce, batony energetyczne, czy lekkostrawne węglowodany stanowią doskonały wybór. Ważne jest również, aby jedzenie było dobrze zabezpieczone przed wilgocią i nie ulegało szybkiemu psuciu w warunkach górskich, co może być wyzwaniem, szczególnie w cieplejsze miesiące.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne podczas wędrówki górskiej jest znacznie wyższe niż w codziennych warunkach. Aby je obliczyć, konieczne jest uwzględnienie szeregu czynników, takich jak intensywność wysiłku, temperatura otoczenia, a także indywidualne cechy metabolizmu i waga ciała. Przeciętnie, dorośli mogą potrzebować od 3000 do 5000 kalorii dziennie podczas aktywności w górach. Istotne jest zaplanowanie posiłków, które będą bogate w białko, tłuszcze i węglowodany, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość energii oraz składników odżywczych. Warto również pamiętać o posiłkach bogatych w elektrolity, szczególnie jeśli planuje się długie i wyczerpujące wędrówki, które mogą prowadzić do szybkiego wyczerpania zasobów mineralnych organizmu.

Co zabrać do jedzenia w góry?

Wybór jedzenia na wycieczkę górską powinien opierać się na produktach, które są jednocześnie kaloryczne, odżywcze i łatwe w transporcie. Orzechy i suszone owoce są idealnym wyborem ze względu na wysoką zawartość energii i składników odżywczych przy niewielkiej objętości i wadze. Batony energetyczne, bogate w węglowodany i białko, są świetnym źródłem szybkiej energii, a ich niewielki rozmiar sprawia, że łatwo zmieszczą się w plecaku. Kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z dodatkiem białka (np. indyk, ser lub hummus) zapewniają długotrwałe uczucie sytości i dostarczają energii niezbędnej do wędrówki. Warto także rozważyć zabranie gotowych posiłków liofilizowanych, które są lekkie, a po dodaniu gorącej wody zmieniają się w pełnowartościowy i smaczny posiłek. Pamiętaj, aby zachować różnorodność w diecie, co zapobiega nudzie żywieniowej i zapewnia organizmowi różnorodne składniki odżywcze. Warto także pamiętać o słonych przekąskach, które pomagają uzupełnić elektrolity utracone podczas wysiłku.

Nawadnianie — co pić w górach?

Prawidłowe nawadnianie podczas wędrówek górskich ma kluczowe znaczenie dla utrzymania odpowiedniego poziomu energii, wydajności fizycznej i ogólnego samopoczucia. Ważne jest, aby pić regularnie, najlepiej w małych ilościach, ale często, co pomaga utrzymać równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Choć woda jest najbezpieczniejszym i najbardziej skutecznym wyborem, napoje izotoniczne mogą być dodatkowym atutem, ponieważ zawierają elektrolity, takie jak sód i potas, które są tracone wraz z potem. Te napoje mogą również zawierać węglowodany, które dostarczają dodatkowej energii. Jednakże, istotne jest unikanie napojów, które mogą prowadzić do odwodnienia, takich jak te zawierające kofeinę (np. kawa, niektóre herbaty, napoje energetyczne) oraz alkohol. Picie alkoholu w górach jest szczególnie niezalecane, ponieważ może zakłócić zdolność organizmu do regulowania temperatury, a także wpływać na koordynację i osąd, zwiększając ryzyko wypadków.

Ile prowiantu zabrać na wyprawę w góry?

Planując ilość prowiantu na wyprawę górską, kluczowe jest uwzględnienie szeregu czynników. Długość wędrówki, poziom trudności trasy, dostępność naturalnych źródeł wody, a także indywidualne potrzeby żywieniowe i nawyki żywieniowe są istotne przy planowaniu ilości i rodzaju prowiantu. Zaleca się zabranie większej ilości jedzenia, niż zakłada się, że zostanie spożyte. Dodatkowa żywność stanowi rodzaj zabezpieczenia na wypadek nieoczekiwanych zmian planu, takich jak dłuższe niż planowane pozostanie na szlaku. Jedzenie należy pakować w sposób, który minimalizuje wagę i zajmowaną przestrzeń w plecaku, jednocześnie zapewniając dostęp do różnorodnych i odżywczych posiłków. Dobrze jest rozważyć także pakowanie żywności w wodoszczelnych pojemnikach, aby zapobiec jej zamoczeniu w przypadku deszczu lub przypadkowego zanurzenia plecaka w wodzie. Ponadto, warto pamiętać o zabraniu środków do oczyszczania wody, takich jak tabletki do uzdatniania wody lub filtr wodny, co może być szczególnie ważne na długich wędrówkach, gdzie dostęp do czystej wody może być ograniczony.