Zobacz więcej

wybierz szczyt swoich marzeń

Kilimandżaro – Zimna lawa Boga Ngai

Opis i atrakcje

Przeżyj przygodę w miejscach jeszcze nie odkrytych! i zdobądź Kilimandżaro – najwyższy szczyt Czarnego Lądu.

Oddalony tylko 70 km od głównej drogi prowadzącej do Ngorongoro – ‚Ol Doinyo Le Ngai’ to jedyny czynny wulkan karbonatytowy na na naszej planecie… jedyny czynny wulkan w Afryce Wschodniej… jedyny, z którego wypływa tzw. zimna lawa – najzimniejsza ze wszystkich znanych wulkanów na Ziemi (ok. 500°C). Lawa najczęściej jest barwy białej bądź żółtawej, nocą staje się czerwona. Zdobądź go z nami i wejdź do krateru!

Zobacz czerwone jezioro Natron – cud natury!, zamieszkiwane przez 3 miliony flamingów. Poczuj Afrykę! W najsłynniejszym Parku Narodowym na Świecie – Serengeti. Weź udział w safari na dnie największego krateru na Ziemi – Ngorongoro, a pod koniec wyprawy wypocznij, zanurzając się w towarzystwie delfinów w wodach Oceanu Indyjskiego u wybrzeży Zanzibaru.

W 2007 roku poprowadziliśmy medialną wyprawę z udziałem fotografów i dziennikarzy na najwyższy szczyt Afryki – Bergson Men’sHealth Kilimanjaro 2007 Expedition, zakończoną sukcesem. Bazując na naszym doświadczeniu i zaufaniu zdobytym w mediach proponujemy Tobie różne programy wypraw na Kilimandżaro, uwzględniające odmienne oczekiwania i zainteresowania związane z wyprawą do Afryki na Kilimandżaro.

Pamiętaj! Nie tworzymy sztucznych i sztywnych rozwiązań. Każdy program wyprawy powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!

 • zdobywanie i trekking na Kilimanjaro / Kilimandżaro
 • piesza wycieczka pod wodospad Materuni, kąpiel, po drodze wioska ludu Chaga
 • zdobywanie czynnego wulkanu Oldoinyo Lengai
 • przejazd przez dotychczas nietknięte cywilizacją ziemie Masajów
 • wycieczka nad brzeg czerwonego jeziora Natron – flamingi
 • safari w Tarangire NP (opcjonalnie Lake Manyara NP), kraterze Ngorongoro i Serengeti
 • wyspa Zanzibar, wypoczynek na plażach Zanzibaru
 • nurkowanie na atolach Zanzibaru

Wymagania

 • szczepienia + książeczka WHO
 • paszport ważny co najmniej 6-mcy
 • dobra kondycja fizyczna

Terminy (23) i ceny

Jesteś zainteresowany?

Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy sie resztą spraw!

captcha

lub zadzwoń Tel.: +48 507 17 62 85

Program

Dla osób dolatujących indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: NAIROBI (opcjonalnie Kilimanjaro International Airport)
Zakończenie wyprawy: DAR ES SALAM (opcjonalnie Nairobi, Kilimanjaro Int Airport)

Dzień 1: Wylot z Polski (dla chętnych możliwy wylot z Berlina)

Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Przelot do Nairobi w Kenii (opcjonalnie Arusza – Kilimanjaro International Airport).

Dzień 2: Przejazd z lotniska do Moshi.

Zakwaterowanie w hotelu w Moshi (Tanzania) – miasta położonego u stóp Kilimandżaro. Odpoczynek po podróży. Po południu zwiedzanie miasta i okolic. Kolacja i nocleg w hotelu. Podczas kolacji odprawa, przegląd i przygotowanie ekwipunku górskiego.

Dzień 3 do 8: KILIMANJARO / KILIMANDŻARO drogą Machame / Marangu

(dokładny opis tras trekkingu na Kilimandżaro w PDF lub na www.kili.pl)
Jeżeli będziemy zmęczeni podróżą możemy ten dzień spędzić pod wodospadami Materuni i dopiero kolejnego dnia wyruszyć na trekking na Kilimandżaro.

MACHAME ROUTE MARANGU ROUTE
Machame Gate 1900m Marangu Gate 1900m
Machame Camp 2980m Mandara Hut 2700m
Shira Camp 3840m Horombo Hut 3720m
Barranco Camp 3950m Horombo Hut 3720m
Barrafu Camp 4550m Kibo Hut 4703m
UHURU PEAK 5895m UHURU PEAK 5895m

Dzień 9: wioska Materuni + Wodospady

Około południa wyjeżdżamy z Moshi do pobliskiej wioski ludu Chaga – Materuni, mieszkającego u stóp Kilimanjaro / Kilimandżaro. Godzinny spacer w przepięknej afrykańskiej scenerii prowadzi nas do 80-metrowego wodospadu Materuni. Zażywamy kąpieli i realksujemy się pod wspaniałym wodospadem jednocześnie obserwując zwierzęta i ptaki. Poźniej wizyta w wiosce plemienia Chaga, proces prażenia i degustacja kawy czy piwa bananowego u naszego lokalnego przyjaciela. Po południu powrót do hotelu w Moshi.

Dzień 10: Safari w Tarangire NP, Mto Wa Mbu

Przejazd i safari w parku Tarangire albo w zależności od migracji zwierząt – Lake Manyara NP. Późnym popołudniem dojeżdżamy do miejscowości Mto Wa Mbu czyli ‚rzeki moskitów’, na skraju Parku Narodowego Manyara. W lutym mamy szansę dostrzec tysiące bocianów, które zbierają się na powrót do Polski. Czas wolny spędzamy na licznych bazarach i stoiskach z pamiątkami. Kolacja i nocleg w lodży.    (opcjonalnie safari w Arusha National Park – przejazd do Parku u stóp Mt. Meru 4566 m)

Dzień 11. Krater Ngorongoro, Serengeti

Najbardziej znany rezerwat w Afryce Wschodniej. Największa zachowana kaldera na Ziemi o średnicy 26 km. Zjeżdżamy na kilka godzin do wnętrza krateru. Tropimy i obserwujemy zwierzęta, jest szansa ujrzeć nosorożca czarnego uważanego za gatunek wymierający. Lunch na dnie krateru. Przejazd przez największe pastwisko na Ziemi do serca Serengeti na nocleg. Niesamowite widoki na bezkres porośniętej wyłącznie trawą wyżyny towarzyszą nam podczas przejazdu. Nocleg pod namiotami wśród zwierząt w obozowisku strzeżonym cyklicznie przez uzbrojonych rengersów.

Dzień 12. Serengeti

Jedyny taki Park na świecie. Niewyobrażalne stada zwierząt w okresie migracji przemierzające bezkres sawanny towarzyszą nam podczas safari. Tego dnia możemy odpoczywać na campingu w oczekiwaniu na odwiedziny czworonogów, które są tutaj czymś zwyczajnym lub spędzać czas na bezkrwawym polowaniu na zwierzęta w jeepie 4×4. Dla chętnych wczesnoporanny wyjazd na wschód słońca, wieczorem na zachód. Kolacja przy lampach naftowych w sercu największego parku na świecie.

Dzień 13. Oldoinyo Lengai i Jezioro Natron

Przejazd do lodży/campu w okolice Oldoinyo Lengai i Lake Natron. Niewątpliwie będzie to najpiękniejsze z miejsc podczas naszego pobytu w Afryce i może jedno z najpiękniejszych spośród wszystkich widzianych w naszym życiu. Wieczorna krótka wycieczka nad brzegi czerwonego jeziora Natron w poszukiwaniu milionów flamingów. Nocleg w przepięknej scenerii okolic Oldoinyo Lengai. Camping oferuje basen i klimatyczną restaurację.

Dzień 14. Oldoinyo Lengai (2962m)

Nocny wymarsz w kierunku szczytu Oldonyo Lengai. Po około 5–6 godzinach podejścia, o wschodzie słońca powinniśmy już spacerować po krawędzi krateru a nawet jak warunki pozwolą to po skorupie zimnej lawy. Powrót na śniadanie. Po lunchu czeka nas krótka wycieczka wąskim kanionem wyrzeźbionym w uskoku Wielkiego Rowu Afrykańskiego pod wspaniałe wodospady. Kąpiel obowiązkowa! Powrót do lodży/campu na kolację.
wiecej w PDF: Oldoinyo Lengai i Jezioro Natron.

Dzień 15. Oldonyo Lengai -> Zanzibar

Przejazd na lotnisko w Arushy. Przelot na rajską wyspę położoną na Oceanie Indyjskim – Zanzibar. Transfer do hotelu.

Dzień 16. Zanzibar.

Zanzibar poza zaplanowanym wypoczynkiem oferuje wiele dodatkowych atrakcji:
Safariblue – dopłyniemy do lasów namorzynowych, wśród których popływamy z maską, zaliczymy owocową degustację na piaskowej wyspie na środku zatoki, będziemy uczestniczyć w ‚połowach naszego lunchu’ obserwując miejscowych przy wyławianiu krewetek, kalmarów, ośmiornic, homarów jednym słowem wszechobecnych owoców morza. Po południu zajrzymy na rafę, abc do nurkowania otrzyma każdy.
Podczas pobytu mamy również możliwość popływania z delfinami, nurkowania wśród raf pod okiem instruktora, odwiedzenia żółwi morskich na wyspie więźniów, wędkowania dalekomorskiego, wizyty na plantacji przypraw (spicetour), oraz w rezerwacie Jozani Forest (w ramach pozaprogramowych atrakcji).    …więcej o zanzibarskich atrakcjach w PDF’ie

Dzień 17. Zanzibar

Zwiedzanie Stown Town lub realizacja wspólnie ustalonych wcześniej planów.

Dzień 18. Zanzibar

Zanzibar!!!

Dzień 19: Zanzibar -> Dar es Salaam -> wylot do Polski.

Rejs promem z Zanzibaru do Dar Es Salaam. Przejazd z portu na lotnisko (40 min) i wylot do kraju.    (opcjonalnie lot do Nairobi, Dar es Salaam lub Aruszy – Kilimanjaro International Airport – miejsca wylotowego do Polski)

Dzień 20. Przylot do Polski

Uwaga! Zalecamy wydłużenie wyprawy o 1 dzień w celu zwiększenia komfortu uczestników i odpoczynku po zejściu z Kilimandżaro przed dalszą podróżą. Dzień taki można przeznaczyć na odwiedziny zalanego krystalicznie czystą wodą krateru – Lake Chala (czas przejazdu od hotelu w Moshi – 1 godzina). Uroku tego miejsca dodaje fakt, że jest nieznane wśród organizatorów turystyki i nieskomercjalizowane, przez co rzadko odwiedzane przez turystów. Kąpiel w ciepłych wodach jeziora po zejściu z Kili to jest to!

Galeria & Video

Noclegi

Zakwaterowanie w hotelach i lodgach podczas wyprawy.
Wyłącznie w Serengeti oraz pod Oldoinyo noclegi w wysokich namiotach typu safari.
Na Kilimanjaro / Kilimandżaro:
Droga MACHAME – namioty
Droga MARANGU – schroniska górskie
Uwaga! Zakwaterowania unikamy w miejscach o niskim standardzie.

Cena wyprawy

3930 $, przelot +2500-3800zł

Obejmuje

 • przelot do Afryki (trasa przelotu jest ustalana tak, by zminimalizować koszty, a jednocześnie nie zmęczyć uczestników)
 • pełne wyżywienie podczas wyprawy na Kilimandżaro
 • lokalne przejazdy i przelot na Zanzibar
 • odpowiednie ubezpieczenie NNW i KL uwzględniające trekking na Kilimandżaro
 • zakwaterowanie w hotelach i lodgach z basenami, na Kili w schroniskach (Kilimanjaro droga Machame – noclegi w namiotach)
 • wycieczkę do wioski Materuni
 • safari wg programu (przejazdy jeepami, lokalni przewodnicy)
 • przewodnika i wejście na czynny wulkan Oldoinyo
 • czterodniowy pobyt na Zanzibarze
 • opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Parków Narodowych
 • zezwolenie wraz z pobytem i pełnym wyżywieniem w czasie sześciodniowego trekkingu w Parku Narodowym Kilimandżaro
 • wynajęcie licencjonowanej agencji, przewodników (obowiązkowi) i tragarzy
 • zapewnienie sprzętu: namiotów (na drodze Marangu schroniska), messy (namiot bazowy – jadalnia), krzeseł, stołów, przyborów kuchennych itp.
 • uczestnictwo i wsparcie lidera 4challenge z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu wypraw na Kilimandżaro

 

Nie obejmuje

 • opłat wizowych (50$ Tanzania, 20$ Kenia)
 • napiwków (zwyczaj obowiązkowy)
 • dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie
 • nadbagażu

 

Zainteresują Cię także Wszystkie wyprawy