Zobacz więcej

wybierz szczyt swoich marzeń

Kazbek 5047 m i Elbrus 5642 m – Olbrzymy Kaukazu

O wyprawie

Wyprawa na Kazbek i Elbrus podczas jednego wyjazdu w Kaukaz umożliwi Wam nie tylko zaliczenie dwóch wielkich gór w dwa tygodnie, ale też stopniową i bezpieczniejszą logistycznie akcję górską w Kaukazie.

Ta wyprawa naszym zdaniem jest zdecydowanie pewniejszą opcją zmierzenia się z Elbrusem, bowiem zakłada wyważoną adaptację do warunków panujących na dużych wysokościach poprzez wcześniejszą akcję na Kazbeku. Uwzględnienie dni zapasowych pozwoli Wam zmierzyć się w sposób bezpieczny z obiema górami, nawet gdy nie posiadacie wcześniejszego doświadczenia w górach wysokich. Najważniejsze jest to, że podczas całej wyprawy będzie z Wami nasz zespół – lider wyprawy oraz certyfikowani lokalni przewodnicy wysokogórscy przeszkoleni również w zakresie ratownictwa medycznego w górach. Ich zadaniem będzie nie tylko wprowadzenie Was na szczyt, ale też zadbanie o wasze bezpieczeństwo.

Gruzja, choć geograficznie niewielka, ma dla swoich coraz liczniej przybywających gości przebogatą ofertę. I nawet jeśli większość gruzińskich skarbów leży w trudno dostępnych górskich krainach Kaukazu, albo, po dekadach zaniedbań, dziś zaczyna dopiero nabierać błysku, zdecydowanie warto się tam wybrać.

Zdobądź dwa olbrzymy Kaukazu – Kazbek 5047 m i Elbrus 5642 m. Kazbek to serce Gruzji, drzemiący lodowy wulkan, niewątpliwie jedna z najpiękniejszych gór Kaukazu. Jego imponująca sylwetka pozostanie w Twojej pamięci. Akcja górska na Kazbeku uważana jest za bardziej interesującą niż ta na Elbrusie. Ponadto wejście na Kazbek umożliwia później zdecydowanie sprawniejszą akcję górską na Elbrusie.

Pokonaj ‚Lodowy Szczyt’ jeden z najwyższych i najpiękniejszych szczytów Kaukazu! Ze szczytu przy odrobinie szczęścia dostrzeżesz dwa symetryczne wierzchołki Elbrusa 5642 m następnego celu naszej wyprawy.

Odwiedzisz wiele malowniczych miejsc, a cała Gruzja pozwoli Ci rozkoszować się najlepszym pejzażem w całym Kaukazie.

Atrakcje wyprawy:

 • wejście na najwyższy szczyt Europy Elbrus 5642m i Kazbek 5047m
 • wejście na Orcweri 4258m
 • zapierająca dech w piersiach Droga Wojenna
 • Cminda Sameba – święty symbol i wizytówka Gruzji
 • zwiedzanie Tbilisi – historycznej, socjalistycznej, wielokulturowej, w pośpiechu odbudowywanej i spragnionej gości

Wymagania

 • paszport ważny co najmniej 6-mcy
 • dobra kondycja fizyczna

 

Terminy (5) i ceny

Jesteś zainteresowany?

Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy sie resztą spraw!

captcha

lub zadzwoń Tel.: +48 507 17 62 85

Program

Dla osób dolatujących indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: TBILISI
Zakończenie wyprawy: TBILISI

Dzień 1: Wyjazd z Polski

Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Początek wyprawy. Przelot do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek po podróży. Wieczorem wejście na twierdzę Narikala, z której roztacza się wspaniała nocna panorama miasta położonego nad rzeką Kurą.

Dzień 2: Stepancminda (dawniej Kazbegi) 1700m

Z Tbilisi wyruszamy strożytną Gruzińską Drogą Wojenną w kierunku Kazbegi. Starożytny szlak, który łączył Tbilisi z Władykaukazem, wiedzie nas przez malownicze serpentyny i krajobrazy. Po drodze mijamy piękną fortyfikację Ananuri znajdującą się na brzegu turkusowego Jeziora Żinwali. Następnie docieramy do najwyższego punktu na trasie do Przełęczy Krzyżowej 2379m, z której podziwiamy wysokie szczyty Kaukazu. Ukoronowaniem naszej podróży jest miasto Stepancminda (dawniej Kazbegi), z którego wyruszymy w góry. Nocleg w hotelu.

Dzień 3: Pierwszy dzień akcji górskiej na Kazbeku

Wyruszamy z miasta w kierunku wzgórza Gergeti 2500m, na którym położona jest malownicza świątynia Cminda Sameba 2700m, symbol Gruzji. Z tego miejsca rozpościera się jeden z najładniejszych widoków na nasz cel – Kazbek. Na noc zatrzymujemy się przy rzece skąd już niedaleko do krawędzi lodowca.

Dzień 4: Stacja Meteo 3700m

Wchodzimy na lodowiec Gergeti i podążając po oznakowanej kopczykami trasie dochodzimy do dawnej stacji meteorologicznej. Trekking powinien nam zająć nie więcej jak 3 godziny. Temperatury w nocy mogą tutaj już spaść poniżej zera.

Dzień 5: Kazbek – dzień aklimatyzacyjny 3700m

W ramach aklimatyzacji robimy sobie wycieczkę – trekking w kierunku szczytu na rozległe plateau, które znajduje się na wysokości 4470m. Ten dzień poświęcamy na zajęcia praktyczne, czyli ćwiczenia w chodzeniu w rakach, posługiwanie się czekanem, czy wyciąganie ze szczeliny. Na noc wracamy do naszej bazy w pobliże stacji meteo.

Dzień 6: Kazbek – dzień aklimatyzacyjny – Orcweri 4258m

Kolejny dzień aklimatyzacji, podczas którego można się pokusić o wejście na pobliski, urokliwy szczyt Orcweri. Oczywiście można też po prostu wypoczywać oczekując nocnego wyjścia na Kazbek.

Dzień 7: Kazbek 5047m – atak szczytowy

Dzisiaj nasz wielki dzień – atak szczytowy! Jeżeli wszyscy będą się dobrze czuli to o k. 3 w nocy ruszamy do góry. Droga wiedzie nas na wielkie plateau, na którym byliśmy dwa dni wcześniej, a następnie na wymarzony szczyt. Odcinek końcowy (ok. 100 m) jest jednak dość wymagający, ale jego uwieńczeniem jest wspaniały widok na rozległy łańcuch Kaukazu, który wynagradza nam wszystkie trudy wspinaczki. Wędrówka na szczyt zajmuje ok. 8–9 godzin. Na noc schodzimy do stacji meteo.

Dzień 8: Dzień dodatkowy

Dzień zapasowy w razie braku pogody lub szansa dla tych, którym nie powiodło się wcześniej wejście na Kazbek.

Dzień 9: Kazbegi

Po zejściu z gór do Stepancminda (Kazbegi) kwaterujemy się w hotelu i korzystamy z cywilizacyjnych dobrodziejstw. Świętujemy zdobycie Kazbeka.

Dzień 10: Terskol – Azau / Rosja

Wyruszamy do Terskola. Zakwaterowanie w hotelu w Azau i odpoczynek po podróży.

Dzień 11: Elbrus – Prijut 4200m

Przejazd kolejką linową do ‚Beczek’ 3800m i podejście do Prijuta (1,5h) gdzie nocujemy w schronisku.

Dzień 12: Elbrus 5642m – atak szczytowy

Około godziny 2 w nocy wychodzimy w kierunku szczytu Elbrusa. Podejście powinno nam zająć około 6 godzin i zejście max 4 godziny. Jeszcze tego samego dnia zjeżdżamy kolejką do Azau i kwaterujemy się w hotelu.

Dzień 13-14: Dni dodatkowe

Dni zasowe w razie braku pogody lub szansa dla tych, którym nie powiodło się wcześniej. Mogą zostać rozdysponowane zarówno na Elbrusie jak i Kazbeku w celu optymalizacji przebiegu akcji górskiej.

Dzień 15: Tbilisi

Wracamy do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu i w miarę możliwości i pozostałego czasu zwiedzanie centrum Tbilisi, z zabytkami wielu epok, zaczynając od kościoła Metechi, wizyta w synagodze, katedrze Sioni i kościele Anczischati. Po południu zwiedzanie skarbów Muzeum Narodowego, a następnie przechadzka główna ulicą Tbilisi – Aleją Szoty Rustaweliego.

Dzień 16: Powrót do Polski

Przejazd z hotelu na lotnisko dwie godziny przed planowanym odlotem i wylot do kraju. Lądowanie tego samego dnia w Warszawie. Koniec wyprawy.

Noclegi

Zakwaterowanie w hotelach, w górach podczas akcji na Kazbeku w namiotach z braku innej możliwości.
Uwaga! Unikamy zakwaterowania w miejscach o niskim standardzie.

Cena wyprawy

5800 zł, przelot +800-1300zł

Obejmuje

 • przelot tam i z powrotem
 • organizację i logistykę wyprawy
 • konie/tragarzy do transportu plecaków do stacji Meteo pod Kazbekiem
 • podstawowe szkolenie alpinistyczne
 • pełne wyżywienie poza akcją górską na Kazbeku – 3 posiłki dziennie – z wyjątkiem wyżywienia w Tbilisi
 • pełne wyżywienie podczas akcji górskiej na Kazbeku przygotowywane przez lokalnych kucharzy – 3 posiłki dziennie
 • wyżywienie podczas akcji górskiej na Elbrusie gotujemy sami z braku innej możliwości
 • lokalne przejazdy
 • wszystkie noclegi w hotelach, schroniskach (Elbrus) i namiotach 2-osobowych (Kazbek) zapewnianych przez 4challenge
 • wszystkie niezbędne zezwolenia
 • opiekę lidera wyprawy regularnie prowadzącego wyprawy w Kaukaz
 • dodatkowe wsparcie lokalnych licencjonowanych przewodników
 • rozszerzone ubezpieczenie NNW i KL o uprawianie sportów wysokiego ryzyka na tych wysokościach

 

Nie obejmuje

 • opłat wizowych – Rosji
 • własnych wydatków
 • dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie (wstępów do muzeów, pałców itp.)
 • zagospodarowania czasu podczas ewentualnego wcześniejszego zejścia z gór

 

 

 

Zainteresują Cię także Wszystkie wyprawy