fbpx
Zobacz więcej

Wyprawa na Kazbek 5047 m – Lodowy Olbrzym Gruzji

Atrakcje

O wyprawie

W tym momencie jesteśmy jedynym w kraju organizatorem oferującym pełny serwis żywieniowy i logistyczny na wyprawie na Kazbek. Z nami nie będziesz musiał przygotowywać posiłków samodzielnie ani zjadać liofilizowanej żywności przygotowywanej przez nas, ani też nosić bagaży. Zapewnimy Tobie pełne wyżywienie podczas akcji górskiej przygotowane przez lokalnych kucharzy.

Wyprawa na Kazbek jest wyjątkowa z wielu względów. Kazbek jest stosunkowo blisko co przekłada się na koszty, ma ponad 5000 metrów, zdobywanie poprzedza trekking i krótka – dwudniowa – karawana do punktu wyjściowego na szczyt. Podczas akcji górskiej, na odcinku wyprowadzającym na szczyt czeka Cię 50-metrowy kuluar o nachyleniu ok. 40-45 stopni. Pokonasz go bez trudu w asyście lidera i lokalnych przewodników i będzie on tylko wisienką na torcie wielkiej przygody. Kazbek to góra, która oferuje namiastkę wrażeń odpowiadających wyprawom na szczyty zdecydowanie wyższe jak choćby na Aconcaguę czy Pik Lenina. Ponadto Kazbek pozbawiony jest sąsiedztwa szczytów o podobnej wysokości przez co z jednej strony narażony jest na znaczne zmiany pogody i duże wahania temperatur, ale z drugiej staje się przez to bardziej spektakularny na tle otaczającego krajobrazu. Zarówno szczyt jak i zbocza są spowite lodowcami, z których największy – Gergeti będzie nam towarzyszył podczas trekkingu.

Podczas wyprawy przemierzymy zielone doliny regionu aż po pokryte wiecznym śniegiem góry Kaukazu. Z Tbilisi dotrzemy do stóp „Lodowej Góry” przecinającą grzbiety Kaukazu starożytną Drogą Wojenną. Po drodze odwiedzimy wpisaną na listę światowego dziedzictwa Mcchetę – pierwszą stolicę gruzińskich królestw, twierdzę Ananuri, położoną nad turkusową wodą jeziora Żinwalskiego.

Przeżyj pasjonującą podróż w najpiękniejsze regiony Kaukazu. Wyprawa na Kazbek 5047 m – serce Gruzji, drzemiący lodowy wulkan, niewątpliwie jedną z najpiękniejszych gór Kaukazu. Jego imponująca sylwetka pozostanie w Twojej pamięci. Zdobądź 'Lodowy Szczyt’ jeden z najwyższych i najpiękniejszych szczytów pięciotysięcznych w Europie. Góra bywa lekceważona ze względu na umiarkowane trudności techniczne i bezpieczną, ale kuszącą wysokość. Lubią ją jednak nawiedzać gwałtowne zmiany pogody, silne wiatry i duże wahania temperatur.

Warto wiedzieć, że Kazbek tak naprawdę nie nazywa się Kazbek, tylko Mkinwarcweri, z gruzińska 'Zamarznięty Szczyt’ albo 'Lodowy Szczyt’. Przygotowania do wyprawy należy zacząć od nauczenia się tej nazwy, zajmuje to około trzech tygodni 😉 . Natomiast Kazbek to nazwisko generała carskiej armii, który zasłużył się w walce o wolność Gruzji w roku 1921. Iwan Kazbek po upadku Gruzji wyemigrował do… Polski, gdzie służył w naszej armii jako dowódca pułków piechoty i artylerii. Zmarł w Warszawie i spoczął na Powązkach.

Być w Gruzji i nie zobaczyć Cminda Sameba, to jak być w Paryżu i zignorować wieżę Eiffla. Będziemy mieli możliwość podziwiania świątyni podczas podejścia. Zachwyć się Gruzją i jej mieszkańcami, którzy słyną z legendarnej gościnności i miłości do wina.

Odwiedzisz wiele malowniczych miejsc, a cała Gruzja pozwoli Ci rozkoszować się najlepszym pejzażem w całym Kaukazie.

Wyprawa na Kazbek – atrakcje:

 • wspinaczka / trekking na jeden z najwyższych szczytów Kaukazu – Kazbek 5047 m
 • zapierająca dech w piersiach Droga Wojenna
 • Mccheta – pierwsza stolica gruzińskich królestw – architektoniczne perły: Sveti Cchoweli, Samtawro
 • położona nad turkusowymi wodami jeziora Żinwalskiego twierdza Ananuri
 • Cminda Sameba – święty symbol i wizytówka Gruzji
 • zwiedzanie Tbilisi – historycznej, socjalistycznej, wielokulturowej, w pośpiechu odbudowywanej i spragnionej gości

OPCJONALNIE:

 • Gori – z przepiękną twierdzą w centralnym punkcie miasta
  Uplisciche (ang. Uplistsikhe) – kompleks zabytków z czasów głębokiej starożytności – największe wykute w skałach miasto na terenie Gruzji
 • Chewsuretia za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, ledwie trochę ponad sto kilometrów od Tbilisi i dobre osiem godzin jazdy stamtąd, leży bajkowa górska kraina Chewsuretia
 • Kachetia – to historyczne serce Gruzji. Raj dla miłośników architektury, tysiącletnich klasztorów, twierdz i zamków. To też najlepsze miejsce na testowanie słynnych gruzińskich win. Prosto z beczki…
 • Swanetia – Mestia i Ushguli – znane ze świetnie zachowanych kamiennych wież obronnych, położone u stóp południowych ścian kaukaskich kultowych olbrzymów Skhary i Ushby
 • odpoczynek nad Morzem Czarnym – Batumi i okolice

Wymagania

 • szczepienia
 • paszport ważny co najmniej 6-mcy
 • dobra kondycja fizyczna

Terminy (11) i ceny

  Jesteś zainteresowany?

  Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy sie resztą spraw!

  Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

  lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
  Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
  Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

  Dla osób dolatujących indywidualnie:
  Rozpoczęcie wyprawy: TBILISI
  Zakończenie wyprawy: TBILISI

  Dzień 1: Wyjazd z Polski – Stepancminda (dawniej Kazbegi) 1700 m

  Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Początek wyprawy na Kazbek. Przelot do Tbilisi. Z Tbilisi wyruszamy starożytną Gruzińską Drogą Wojenną w kierunku Kazbegi. Starożytny szlak, który łączył Tbilisi z Władykaukazem, wiedzie nas przez malownicze serpentyny i krajobrazy. Po drodze mijamy piękną fortyfikację Ananuri znajdującą się na brzegu turkusowego Jeziora Żinwali. Następnie docieramy do najwyższego punktu na trasie do Przełęczy Krzyżowej 2379 m, z której podziwiamy wysokie szczyty Kaukazu. Ukoronowaniem naszej podróży jest miasto Stepancminda (dawniej Kazbegi), z którego wyruszymy w góry. Nocleg w hotelu.

  Dzień 2: Pierwszy dzień akcji górskiej na Kazbeku

  Wyruszamy z miasta w kierunku wzgórza Gergeti 2050 m, na którym położona jest malownicza świątynia Cminda Sameba 2170 m, symbol Gruzji. Z tego miejsca rozpościera się jeden z najładniejszych widoków na nasz cel – Kazbek. Na noc zatrzymujemy się przy rzece skąd już niedaleko do krawędzi lodowca.

  Dzień 3: Stacja Meteo 3700 m

  Wchodzimy na lodowiec Gergeti i podążając po oznakowanej kopczykami trasie dochodzimy do dawnej stacji meteorologicznej. Trekking powinien nam zająć nie więcej jak 3 godziny. Temperatury w nocy mogą tutaj już spaść poniżej zera.

  Dzień 4: Kazbek – dzień aklimatyzacyjny 3700 m

  W ramach aklimatyzacji robimy sobie wycieczkę – trekking w kierunku szczytu na rozległe plateau, które znajduje się na wysokości 4470m. Ten dzień poświęcamy na zajęcia praktyczne, czyli ćwiczenia w chodzeniu w rakach, posługiwanie się czekanem, czy wyciąganie ze szczeliny. Na noc wracamy do naszej bazy w pobliże stacji meteo.

  Dzień 5: Kazbek 5047 m – atak szczytowy

  Dzisiaj nasz wielki dzień – atak szczytowy! Jeżeli wszyscy będą się dobrze czuli to o k. 3 w nocy ruszamy do góry. Droga wiedzie nas na wielkie plateau, na którym byliśmy dwa dni wcześniej, a następnie na wymarzony szczyt. Odcinek końcowy (ok. 100 m) jest jednak dość wymagający, ale jego uwieńczeniem jest wspaniały widok na rozległy łańcuch Kaukazu, który wynagradza nam wszystkie trudy wspinaczki. Wędrówka na szczyt zajmuje ok. 8–9 godzin. Na noc schodzimy do stacji meteo.

  Droga normalna
  STEPANCMINDA 1700 m
  STACJA METEO 3700 m
  PLATEAU 4470 m
  ORCWERI 4258 m
  KAZBEK 5047  m

  Dzień 6: Dzień dodatkowy

  Dzień zapasowy w razie niepogody lub szansa dla tych, którym nie powiodło się wcześniej wejście na Kazbek.

  Dzień 7: Kazbegi

  Po zejściu z gór do Stepancminda (Kazbegi) kwaterujemy się w hotelu i korzystamy z cywilizacyjnych dobrodziejstw. Świętujemy zdobycie Kazbeka.

  Dzień 8: Tbilisi

  Wyruszamy do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie zwiedzanie centrum Tbilisi, z zabytkami wielu epok, zaczynając od kościoła Metechi, wizyta w synagodze, katedrze Sioni i kościele Anczischati. Po południu zwiedzanie skarbów Muzeum Narodowego, a następnie przechadzka główna ulicą Tbilisi – Aleją Szoty Rustaweliego, ewentualnie wieczorne wejście na twierdzę Narikala, z której roztacza się wspaniała nocna panorama miasta położonego nad rzeką Kurą.

  Dzień 9: Powrót do Polski

  Przejazd z hotelu na lotnisko dwie godziny przed planowanym odlotem i wylot do kraju. Lądowanie tego samego dnia w Warszawie.

  Opcjonalnie:

  Gruzja dzięki swojemu zróżnicowaniu, oferuje ogromne możliwości turystyczne, dlatego dopuszczamy zmiany w programie za zgodą uczestników lub jego poszerzenie o inne atrakcje:

  • Kachetia – to historyczne serce Gruzji. Raj dla miłośników sztuki i architektury, tysiącletnich klasztorów, twierdz i zamków. To też najlepsze miejsce na testowanie słynnych gruzińskich win. Prosto z beczki…
  • Legendarna Swanetia, której stolicą jest Mesti to najpiękniejsza część Gruzji, która słynie z 200 kamiennych wież. Położona od Tbilisi ok. 500 km (8- 10 godzin jazdy), Swanetia to także najwyżej zamieszkane miejsce w Gruzji i całej Europie. Region Górnej Swanetii, ze względu na liczne zabytkowe cerkwie i baszty obronne oraz wyjątkową kulturę został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Megrelia – Tereny Megrelii to starożytna Kolchida, cel wyprawy Argonautów po złote runo. Megrelia to rozległy region zachodniej Gruzji, który jest bardzo zróżnicowany krajobrazowo. Z jednej strony bagniste tereny Niziny Kolchidzkiej, z drugiej piaszczyste plaże, czy alpejskie łąki i lodowce Gór Egrijskich (Megrelskich). Od zachodu graniczy z Morzem Czarnym i Abchazją, a od północy z piękną Swanetią.
  • Uplisciche – wykute w skale starożytne miasto.
  • Batumi i okolice – odpoczynek w gruzińskim kurorcie Morza Czarnego.

  Noclegi

  Zakwaterowanie w hotelach, w górach podczas akcji na Kazbeku w namiotach.
  Uwaga! Unikamy zakwaterowania w miejscach o niskim standardzie.

  Cena wyprawy

  4390 zł + przelot od 800 do 2000zł

  Obejmuje

  • przelot do Tbilisi i z powrotem (podany zakres cenowy lotu nie jest ofertą handlową, a jedynie przybliżonym zakresem cenowym biletu lotniczego. Koszt biletu uzależniony jest od aktualnej oferty przewoźnika.)
  • organizację i logistykę wyprawy na Kazbek
  • podstawowe szkolenie alpinistyczne
  • pełne wyżywienie poza akcją górską – 3 posiłki dziennie – z wyjątkiem wyżywienia w Tbilisi
  • pełne wyżywienie podczas akcji górskiej przygotowywane przez lokalnych kucharzy – 3 posiłki dziennie
  • lokalne przejazdy
  • wszystkie noclegi w hotelach poza akcją górską i w namiotach 2-osobowych zapewnianych przez 4challenge podczas akcji górskiej na Kazbeku
  • wszystkie niezbędne zezwolenia
  • rozszerzone ubezpieczenie NNW i KL o uprawianie sportów wysokiego ryzyka na tych wysokościach
  • opiekę lidera wyprawy regularnie prowadzącego wyprawy w Kaukaz
  • dodatkowe wsparcie lokalnych licencjonowanych przewodników

  Nie obejmuje

  • napiwków i gratyfikacji
  • własnych wydatków
  • konie / tragarzy do transportu plecaków do stacji Meteo
  • dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie (wstępów do muzeów, pałaców itp.)
  • zagospodarowania czasu podczas ewentualnego wcześniejszego zejścia z gór

  Zainteresują Cię także