fbpx
Zobacz więcej

Mount Vinson 4892 m – najwyższy szczyt Antarktydy

Atrakcje

O wyprawie

Ta wspinaczka jest odpowiednia dla tych, którzy mają pewne doświadczenie w wyprawach górskich, a konkretnie wcześniejsze podróże po lodowcu. Zalecane jest doświadczenie z dużą wysokością, aczkolwiek nie jest obowiązkowe. Niezbędna dla tej ekspedycji jest umiejętność kempingowania w zimnie. Nie możemy pominąć znaczenia odpowiedniego szkolenia przed podróżą. Ta wspinaczka została porównana do West Buttress of Denali, ale zimniejsza i bardziej odizolowana, co stanowi ogromne wyzwanie dla alpinistów

Kontynent bez cywilizacji

Wszystkie wyzwania, z jakimi musieliście się zmierzyć, podkreślają jedynie ogromne piękno przed tobą i poczucie spełnienia, które wynika z osiągnięcia tego, co niezwykłe. Mount Vinson leży w trafnie nazwanym Pasie Sentinel w górach Ellsworth, głęboko we wnętrzu Antarktydy. Został on po raz pierwszy zdobyty 18 grudnia 1966 roku i przez wiele lat nikomu nie udało się go zdobyć ponownie, co wiązało się trudnością pod względem dostępu i odległej lokalizacji. Wspinaczka przebiega po Ramieniu Branscomb, który stał się „standardową trasą”, wspinając się na łagodne lodowce, pokryte śniegiem zbocza o nachyleniu 40 °, na odsłoniętym płaskowyżu i spektakularnym grzbiecie szczytu.

Szybkość wspinaczki i dzienny plan wspinaczki ustalony przez doświadczonego przewodnika górskiego będzie nastawiony na bezpieczeństwo i powodzenie Twojej wyprawy. Należy pamiętać, iż aby wspiąć się na Mount Vinson, musisz zmierzyć się z górą w jednym z najodleglejszych regionów na Ziemi. Szczyt o wysokości 4892 m jest najwyższym punktem na kontynencie Antarktydy. Dla większości, którzy mają wyjątkową okazję, aby dołączyć do nas podczas tej wyprawy, ich wizja dzikiej przyrody zostanie na nowo zdefiniowana. Wyizolowany i niezwykle piękny, lodowaty kontynent Antarktydy jest nie do opisania i oferuje przygodę na całe życie dla każdego z członów zespołu.

Wyprawa na Mount Vinson – atrakcje:

  • zdobycie jednego ze szczytów korony ziemi Mount Vinson 4892 m n.p.m
  • pobyt w Punta Arenas w pięknej Patagonii
  • lot przez Cieśninę Magellana
  • wizyta w Union Glacier

Wymagania

  • paszport ważny co najmniej 6 m-cy
  • dobra kondycja fizyczna

Terminy (5) i ceny

    Jesteś zainteresowany?

    Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

    Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

    lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
    Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
    Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

    dla osób dolatujących indywidualnie:
    Rozpoczęcie wyprawy: Punta Arenas Int. Airport
    Zakończenie wyprawy: Punta Arenas  Int. Airport 

    Dzień 1: Przelot do Punta Arenas w Chile

    Lot z Polski do Punta Arenas w południowej części Chile.

    Dzień 2: Przylot do Punta Arenas

    To najbardziej wysunięty na południe południowy port morski Chile i urokliwa przystań, w której faktycznie można poczuć się jak na krańcu świata. Korzystając z okazji, będzie możliwość by zwiedzić ten zakątek i spróbować wspaniałych chilijskich przysmaków, a także wina dostępnego na tym obszarze.

    Dzień 3: Przygotowania i kontrola sprzętu -briefing ekspedycyjny

    Rankiem odbędzie się kontrola sprzętu oraz briefing przed kolejną podróżą. Następnie sprzęt zostanie załadowany do samolotu, a piloci będą zajmować się słuchaniem raportów o warunkach pogodowych lotu na Union Glacier. Po porannej odprawie będzie możliwość poznania większej ilości atrakcji i dźwięków Punta Arenas. Przewidziany czas na relaks po długim locie na czubek Ameryki Południowej.

    Dzień 4: Lot do lodowca Union

    Długa podróż na Antarktydę, przez jedne z najdzikszych i najbardziej burzliwych mórz na świecie, wchodzące w Cieśninę Magellana i Drake’s Passage. Lecimy rosyjskim odrzutowcem, a lot trwa około czterech godzin. Jest to naprawdę spektakularny przelot, który odbywa się przez morza z białymi chmurami naprzemiennie z widokiem na góry lodowe, to naprawdę ekscytujący moment, kiedy w końcu ukaże się w swojej okazałości kontynent Antarktydy. Lądujemy w Union Glacier – nowej bazie na Antarktydzie. Będzie możliwość zjedzenia posiłku w obozie przy pasie startowym w Union Glacier.

    Dzień 5: Przelot do Vinson Base Camp – wzniesienie 2134 m

    Przewidziany czas przybycia do Vinson Base Camp oscyluje na dzień 5 lub 6, w zależności od warunków. Camp znajduje się na lodowcu Branscomb, który leży na południe od gór Ellsworth. Po rozładowaniu naszego sprzętu zbudujemy Base Camp. Przewidziany jest ponownie briefing na temat podróży, zawierający wskazówki i plany dotyczące następnej części wyprawy.

    Dzień 6: Vinson Base Camp  2134 m

    Zapasowy dzień na dotarcie do Vinson Base Camp, gdyby warunki pogodowe dnia poprzedniego uniemożliwiły nam lot.

    Dzień 7: Low Camp  2700 m

    Tego dnia opuszczamy Base Camp, ciągnąc sanki przez lodowiec Branscomb. Low Camp będzie znajdował się około 7 godzin drogi po lodowcu tuż za drugim lodospadem , pod lodową ścianą spadającą bezpośrednio z głównego szczytu. Standardowe metody podróżowania po lodowcu wymagają, aby członkowie zespołu byli połączeni ze sobą liną. Sceneria jest uderzająca. Ważnym elementem przy tworzeniu obozu jest budowanie murów obronnych, które zapewniają ochronę przed wiatrem. Można upodobnić się do Eskimosa, przecinając ekstremalnie zimny śnieg w bloki, aby stworzyć ścianę. Kolacja zostanie przygotowana wspólnie przez wszystkich.

    Dzień 8: Dzień odpoczynku w Low Camp 2700 m

    Z uwagi na prace wykonane w dniu poprzednim, dziś będzie dużo łatwiej. Słońce jest w dzień bardzo niskie i nie będzie świecić w obozie aż do późnego rana. Nagłe burze mogą się pojawić, a także mocny wiatr i śnieg zmuszając tym samym uczestników wyprawy do pozostania w obozie. Ten dzień zostanie wykorzystany do planowania wyprawy i do ustalenia logistyki wspinaczki na górę. Między obozem low camp i obozem bazowym high camp ustanowiono połączenie radiowe, które ma kluczowe znaczenie dla monitorowania niebezpieczeństw stojących przed grupą.

    Dzień 9: High Camp 3850 m

    Wyruszamy w 7-9 godzinną wędrówkę do High Camp 3850 m mijając po drodze awaryjny obóz 2, który jest magazynem żywności. High camp położony jest między Vinson i Mt.Shinn i jest obozem, z którego atakuje się oba szczyty. W kierunku szczytu znajduje się ściana czołowa, a następnie seria seraków, które trzeba pokonać w drodze na górę. Chociaż wysokość nie jest jedną z największych obiektywnych trudności Vinsona, jest ona nadal znacząca i należy dołożyć wszelkich starań, aby członkowie ekspedycji byli w dobrej formie do wspinaczki. Warunki pogodowe mogą sprawić, że ekspedycja będzie trwała przez kilka dni, dlatego ważne jest, aby sprzęt i logistyka ekspedycji były dobrze zorganizowane. Od tego momentu jest długa droga na szczyt i z powrotem.

    Dzień 10 – 11: Atak szczytowy Mount Vinson 4898 m

    Dwa dni są przydzielone na próbę szczytu. W rzeczywistości do wejścia na szczyt i powrotu do obozu potrzeba długiego dnia wspinaczki. Jednak warunki pogodowe mogą z łatwością opóźnić to założenie. W każdym razie jeśli nie nastąpi wczesny sukces – będzie trzeba oszczędzać energię na kolejne próby. Lodowe zbocze prowadzi do zlodowaconej doliny. Piramida Vinsona stoi z końcem tej doliny. Droga jest oznaczona flagami. Na końcu doliny znajdują się dwie praktyczne trasy w górę: krótsza i trudniejsza droga do lodowego zbocza lub łatwiejsza i dłuższa trasa w górę grzbietu po lewej stronie. Lider ekspedycji wybierze optymalną w zależności od warunków, ale najczęściej stawia się na trudniejszą trasę, a następnie przemierza górę i schodzi z grzbietu. Szczyt jest pochyłym szelfem i zapewnia najpiękniejszy widok na jedną z najbardziej dziewiczych i odizolowanych części świata. W dobrych warunkach pogodowych można zobaczyć całe zamarznięte przestrzenie Antarktydy w kierunku bieguna południowego.

    Dzień 12: Powrót do Base Camp 2134 m

    Obóz górski zostaje zwinięty i następuje powrót do Base Camp na lodowcu Branscomb. Wszystko musi zostać zabrane ze sobą: cały sprzęt, wszystkie śmieci i wszystkie odpady. Sanie w low camp ułatwią podróż. Jeśli jest odpowiednie okno pogodowe, powinniśmy być przygotowani na powrót do Union Glacier w tym samym dniu.

    Dzień 13 – 14 : Union Glacier

    Tego dnia, jeśli nie wcześniej, planowany jest powrót do obozu przy Union Glacier. Najbardziej zasiedlonej części kontynentu. Union Glacier, stanowi okazję do nawiązania kontaktu z naukowcami i odkrywcami, którzy tu przyjeżdżają i mierzą się z różnymi warunkami na swojej drodze. Wśród różnych ekspedycji i grup w Union Glacier istnieje prawdziwa nić porozumienia i koleżeństwa. Namioty do mesy dostarczają jedzenie, picie i wspaniałą okazję na wspólną imprezę.

    Dzień 15: Powrót do Punta Arenas

    Zakwaterowanie w Union Glacier będzie miało miejsce w namiotach. Uczestnicy otrzymają ostrzeżenie z sześciogodzinnym wyprzedzeniem, jeśli warunki będą odpowiednie dla odrzutowca. Nawet w tym momencie samolot może nie mieć możliwości lądowania,tak więc namioty na Union Glacier są utrzymywane do godziny przed lądowaniem. Jet ląduje na pasie startowym Blue Ice -coś, co również niewątpliwie warto zobaczyć. Po czterogodzinnym locie grupa trafi do hotelu, aby się zrelaksować i umyć i zjeść smaczny posiłek.

    Dzień 16: Wylot z Punta Arenas

    Wylot z Punta Arenas. Godzina wylotu uzależniona jest od zakupionych biletów.

    Dzień 17: Przylot do Polski

    Lądowanie w kraju.

    Noclegi

    Noclegi w lokalnych hotelach i hosteriach – unikamy miejsc o niskim standardzie. Te hotele oferują różnorodne udogodnienia. Są często położone blisko lokalnych atrakcji, unikalnych sklepów i kolorowych targowisk i oferują gościom wygodne miejsce do wypoczynku między wycieczkami. Podczas naszych wędrówek i wspinaczek będziemy biwakować w stylu „Górskiego szaleństwa”. Może Cię zdziwić gorąca herbata tuż po fazie snu dostarczona z uśmiechem u stóp twojego namiotu każdego ranka. Będzie możliwość zagrania w karty w namiocie podczas popołudniowej herbaty z nowymi znajomymi lub delektowanie się dobrym posiłkiem przygotowanym przez kucharza, który jest obecny podczas każdej podróży. Camping nabierze nowego znaczenia!

    Wyżywienie

    Wszystkie posiłki serwowane na wyprawie są kombinacją najlepszych lokalnych opcji produktowych. Chętnie uwzględnimy Twoje ograniczenia dietetyczne i / lub alergie. Posiłki przygotowywane są wspólnie.

    Uwagi

    Uwaga dotycząca Planu Podróży: Mimo, że dokładamy wszelkich starań, aby postępować zgodnie z tym harmonogramem, planowana podróż może ulec zmianie ze względu na pogodę, warunki panujące na trasie i inne przyczyny pozostające poza kontrolą 4challenge.

    Jak wszystkie wielkie góry, Vinson generuje i przyciąga własną pogodę, co uniemożliwia przewidywanie warunków. Od grudnia do lutego ma najlepszą pogodę pod kątem wyprawy. Chociaż można doświadczyć 24 godzin światła dziennego, temperatury nadal będą spadały poniżej zera, co czyni go jednym z najchłodniejszych miejsc, w których można się wspinać.

    Zagrożenia, o których powinieneś wiedzieć podczas pobytu na Antarktydzie:

    • odwodnienie
    • oparzenie słoneczne – codziennie nosić krem przeciwsłoneczny, im wyższy współczynnik, tym lepiej.
    • ślepota śnieżna – jest to niezwykle bolesny stan, choć stosunkowo rzadki i można go łatwo uniknąć, stosując dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
    • odmrożenia

    Cena wyprawy

    50 000$ + przelot 4500 - 5500zł

    Obejmuje

    • trzydniowe zakwaterowanie w hotelu w Punta Arenas zgodnie z planem podróży
    • transfery lotniskowe
    • lot czarterowy w obie strony z Punta Arenas do Union Glacier
    • lot czarterowy w obie strony z Union Glacier do Vinson Base Camp
    • lokalnego przewodnika górskiego
    • zakwaterowanie w namiotach obozowych na Antarktydzie
    • 25 kg limitu bagażu na lot na Antarktydę z Punta Arenas
    • grupowy sprzęt kempingowy, np. namioty, liny, piece, łopaty, sanki i
      zestaw medyczny.
    • wyżywienie ekspedycyjne na Antarktydzie
    • uroczysta kolacja pożegnalna i certyfikat za zdobycie szczytu
    • ubezpieczenie KL i NNW odpowiednie na tego typu wyprawę
    • opcjonalnie: udział polskiego lidera zależy od wielkości grupy i jest omawiany indywidualnie przed każdą wyprawą

    Nie obejmuje

    • nadbagażu
    • opłat za telefon satelitarny
    • sprzętu osobistego
    • dodatkowych lotów na Antarktydzie
    • opłaty powstałe w wyniku opóźnień lotów (w tym dodatkowych nocy hotelowych)
    • opcjonalne wycieczki
    • wyżywienia w Punta Arenas
    • ewentualnych napiwków

    Zainteresują Cię także