Zobacz więcej

wybierz szczyt swoich marzeń

Kazbek 5047m – Lodowy Olbrzym Gruzji

O wyprawie

Gruzja, choć geograficznie niewielka, ma dla swoich coraz liczniej przybywających gości przebogatą ofertę. I nawet jeśli większość gruzińskich skarbów leży w trudno dostępnych górskich krainach Kaukazu albo, po dekadach zaniedbań, dziś zaczyna dopiero nabierać błysku, zdecydowanie warto się tam wybrać. Szczególnie, że masowa turystyka dopiero zaczyna do Gruzji docierać i, jak w niewielu już miejscach na świecie, sporo z tych cudowności wciąż można mieć tylko dla siebie.

Przeżyj pasjonującą podróż w najpiękniejsze regiony Kaukazu. Kazbek 5047m – to serce Gruzji, drzemiący lodowy wulkan, niewątpliwie jedna z najpiękniejszych gór Kaukazu. Jego imponująca sylwetka pozostanie w Twojej pamięci. Zdobądź ‚Lodowy Szczyt’ jeden z najwyższych i najpiękniejszych szczytów Kaukazu!

Podczas wyprawy przemierzymy zielone doliny regionu aż po pokryte wiecznym śniegiem góry Kaukazu. Z Tbilisi dotrzemy do stóp „Lodowej Góry” przecinającą grzbiety Kaukazu starożytną Drogą Wojenną. Po drodze odwiedzimy wpisaną na listę światowego dziedzictwa Mcchetę – pierwszą stolicę gruzińskich królestw, twierdzę Ananuri, położoną nad turkusową wodą jeziora Żinwalskiego.

Być w Gruzji i nie zobaczyć Cminda Sameba, to jak być w Paryżu i zignorować wieżę Eiffla. Będziemy mieli możliwość podziwiania świątyni podczas podejścia. Zachwyć się Gruzją i jej mieszkańcami, którzy słyną z legendarnej gościnności i miłości do wina.

Odwiedzisz wiele malowniczych miejsc, a cała Gruzja pozwoli Ci rozkoszować się najlepszym pejzażem w całym Kaukazie. Pamiętaj, że każdy program może ulec zmianom wg kompromisowych ustaleń wśród uczestników. Nie tworzymy sztucznych i sztywnych rozwiązań. Każdy program powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!

 • wspinaczka / trekking na trzeci najwyższy szczyt Kaukazu Kazbek 5047m
 • trekking na Orcweri 4258m
 • zapierająca dech w piersiach Droga Wojenna
 • Mccheta – pierwsza stolica gruzińskich królestw – architektoniczne perły: Sveti Cchoweli, Samtawro
 • położona nad turkusowymi wodami jeziora Żinwalskiego twierdza Ananuri
  Cminda Sameba – święty symbol i wizytówka Gruzji
 • zwiedzanie Tbilisi – historycznej, socjalistycznej, wielokulturowej, w pośpiechu odbudowywanej i spragnionej gości

OPCJONALNIE:

 • Gori – z przepiękną twierdzą w centralnym punkcie miasta
  Uplisciche (ang. Uplistsikhe) – kompleks zabytków z czasów głębokiej starożytności – największe wykute w skałach miasto na terenie Gruzji
 • Chewsuretia za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, ledwie trochę ponad sto kilometrów od Tbilisi i dobre osiem godzin jazdy stamtąd, leży bajkowa górska kraina Chewsuretia
 • Kachetia – to historyczne serce Gruzji. Raj dla miłośników architektury, tysiącletnich klasztorów, twierdz i zamków. To też najlepsze miejsce na testowanie słynnych gruzińskich win. Prosto z beczki…
 • Swanetia – Mestia i Ushguli – znane ze świetnie zachowanych kamiennych wież obronnych, położone u stóp południowych ścian kaukaskich kultowych olbrzymów Skhary i Ushby
 • odpoczynek nad Morzem Czarnym – Batumi i okolice

Wymagania

 • szczepienia
 • paszport ważny co najmniej 6-mcy
 • dobra kondycja fizyczna
 • apteczka

 

Terminy (5) i ceny

Jesteś zainteresowany?

Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy sie resztą spraw!

captcha

lub zadzwoń Tel.: +48 507 17 62 85

Program

Dla osób dolatujących indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: TBILISI
Zakończenie wyprawy: TBILISI

Dzień 1: Wyjazd z Polski

Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Początek wyprawy. Przelot do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek po podróży. Wieczorem wejście na twierdzę Narikala, z której roztacza się wspaniała nocna panorama miasta położonego nad rzeką Kurą.

Dzień 2: Stepancminda (dawniej Kazbegi) 1700m

Z Tbilisi wyruszamy strożytną Gruzińską Drogą Wojenną w kierunku Kazbegi. Starożytny szlak, który łączył Tbilisi z Władykaukazem, wiedzie nas przez malownicze serpentyny i krajobrazy. Po drodze mijamy piękną fortyfikację Ananuri znajdującą się na brzegu turkusowego Jeziora Żinwali. Następnie docieramy do najwyższego punktu na trasie do Przełęczy Krzyżowej 2379m, z której podziwiamy wysokie szczyty Kaukazu. Ukoronowaniem naszej podróży jest miasto Stepancminda (dawniej Kazbegi), z którego wyruszymy w góry. Nocleg w hotelu.

Dzień 3: Pierwszy dzień akcji górskiej na Kazbeku

Wyruszamy z miasta w kierunku wzgórza Gergeti 2500m, na którym położona jest malownicza świątynia Cminda Sameba 2700m, symbol Gruzji. Z tego miejsca rozpościera się jeden z najładniejszych widoków na nasz cel – Kazbek. Na noc zatrzymujemy się przy rzece skąd już niedaleko do krawędzi lodowca.

Dzień 4: Stacja Meteo 3700m

Wchodzimy na lodowiec Gergeti i podążając po oznakowanej kopczykami trasie dochodzimy do dawnej stacji meteorologicznej. Trekking powinien nam zająć nie więcej jak 3 godziny. Temperatury w nocy mogą tutaj już spaść poniżej zera.

Dzień 5: Kazbek – dzień aklimatyzacyjny 3700m

W ramach aklimatyzacji robimy sobie wycieczkę – trekking w kierunku szczytu na rozległe plateau, które znajduje się na wysokości 4470m. Ten dzień poświęcamy na zajęcia praktyczne, czyli ćwiczenia w chodzeniu w rakach, posługiwanie się czekanem, czy wyciąganie ze szczeliny. Na noc wracamy do naszej bazy w pobliże stacji meteo.

Dzień 6: Kazbek – dzień aklimatyzacyjny – Orcweri 4258m

Kolejny dzień aklimatyzacji, podczas którego można się pokusić o wejście na pobliski, urokliwy szczyt Orcweri. Oczywiście można też po prostu wypoczywać oczekując nocnego wyjścia na Kazbek.

Dzień 7: Kazbek 5047m – atak szczytowy

Dzisiaj nasz wielki dzień – atak szczytowy! Jeżeli wszyscy będą się dobrze czuli to o k. 3 w nocy ruszamy do góry. Droga wiedzie nas na wielkie plateau, na którym byliśmy dwa dni wcześniej, a następnie na wymarzony szczyt. Odcinek końcowy (ok. 100 m) jest jednak dość wymagający, ale jego uwieńczeniem jest wspaniały widok na rozległy łańcuch Kaukazu, który wynagradza nam wszystkie trudy wspinaczki. Wędrówka na szczyt zajmuje ok. 8–9 godzin. Na noc schodzimy do stacji meteo.

Stepancminda 1700 m
Stacja Meteo 3700 m
Plateau 4470 m
Orcweri 4258 m
Kazbek 5047 m

Dzień 8: Dzień dodatkowy

Dzień zapasowy w razie braku pogody lub szansa dla tych, którym nie powiodło się wcześniej wejście na Kazbek.

Dzień 9: Kazbegi

Po zejściu z gór do Stepancminda (Kazbegi) kwaterujemy się w hotelu i korzystamy z cywilizacyjnych dobrodziejstw. Świętujemy zdobycie Kazbeka.

Dzień 10: Tbilisi

Wyruszamy do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie zwiedzanie centrum Tbilisi, z zabytkami wielu epok, zaczynając od kościoła Metechi, wizyta w synagodze, katedrze Sioni i kościele Anczischati. Po południu zwiedzanie skarbów Muzeum Narodowego, a następnie przechadzka główna ulicą Tbilisi – Aleją Szoty Rustaweliego.

Dzień 11: Powrót do Polski

Przejazd z hotelu na lotnisko dwie godziny przed planowanym odlotem i wylot do kraju. Lądowanie tego samego dnia w Warszawie.

Opcjonalnie: Gruzja dzięki swojemu zróżnicowaniu, oferuje ogromne możliwości turystyczne, dlatego dopuszczamy zmiany w programie za zgodą uczestników lub jego poszerzenie o inne atrakcje:
Kachetia – to historyczne serce Gruzji. Raj dla miłośników sztuki i architektury, tysiącletnich klasztorów, twierdz i zamków. To też najlepsze miejsce na testowanie słynnych gruzińskich win. Prosto z beczki…
Legendarna Swanetia, której stolicą jest Mesti to najpiękniejsza część Gruzji, która słynie z 200 kamiennych wież. Położona od Tbilisi ok. 500 km (8- 10 godzin jazdy), Swanetia to także najwyżej zamieszkane miejsce w Gruzji i całej Europie. Region Górnej Swanetii, ze względu na liczne zabytkowe cerkwie i baszty obronne oraz wyjątkową kulturę został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Megrelia – Tereny Megrelii to starożytna Kolchida, cel wyprawy Argonautów po złote runo. Megrelia to rozległy region zachodniej Gruzji, który jest bardzo zróżnicowany krajobrazowo. Z jednej strony bagniste tereny Niziny Kolchidzkiej, z drugiej piaszczyste plaże, czy alpejskie łąki i lodowce Gór Egrijskich (Megrelskich). Od zachodu graniczy z Morzem Czarnym i Abchazją, a od północy z piękną Swanetią.
Upliscyche – wykute w skale starożytne miasto.
Batumi i okolice – odpoczynek w gruzińskim kurorcie Morza Czarnego.

Noclegi

Zakwaterowanie w hotelach, w górach podczas akcji na Kazbeku w namiotach.
Uwaga! Unikamy zakwaterowania w miejscach o niskim standardzie.

Cena wyprawy

3000 zł, przelot +800-1300zł

Obejmuje

 • przelot tam i z powrotem
 • organizację i logistykę wyprawy na Kazbek
 • konie/tragarzy do transportu plecaków do stacji Meteo
 • podstawowe szkolenie alpinistyczne
 • pełne wyżywienie poza akcją górską – 3 posiłki dziennie – z wyjątkiem wyżywienia w Tbilisi
 • pełne wyżywienie podczas akcji górskiej przygotowywane przez lokalnych kucharzy – 3 posiłki dziennie
 • lokalne przejazdy
 • wszystkie noclegi w hotelach poza akcją górską i w namiotach 2-osobowych zapewnianych przez 4challenge podczas akcji górskiej na Kazbeku
 • wszystkie niezbędne zezwolenia
 • rozszerzone ubezpieczenie NNW i KL o uprawianie sportów wysokiego ryzyka na tych wysokościach
 • opiekę lidera wyprawy regularnie prowadzącego wyprawy w Kaukaz
 • dodatkowe wsparcie lokalnych licencjonowanych przewodników

 

Nie obejmuje

 • napiwków i gratyfikacji
 • własnych wydatków
 • dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie (wstępów do muzeów, pałaców itp.)
 • zagospodarowania czasu podczas ewentualnego wcześniejszego zejścia z gór

 

Zainteresują Cię także Wszystkie wyprawy