fbpx
Zobacz więcej

Wyprawa na Jebel Toubkal 4167 m – ogniste Maroko!

Atrakcje

➡️ trekking na najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego Jebel Toubkal 4167m / Tubkal

➡️ urwiska skalne i pionowe kaniony Atlasu

➡️ ognisty Marrakesz

➡️ gaje palmowe, drzewa figowe marokańskich oaz w okolicach Zagory

➡️ Ouarzazate (Warzazat) – miasto wspaniałej architektury, którzy stworzyli tutaj Berberzy

➡️ najbardziej kręta droga Maroka i Afryki

➡️ wąwóz Todra – wędrówka przez jeden z najpiękniejszych kanionów na świecie / dla chętnych wspinaczka skalna via-ferratą

➡️ wioski Berberów

➡️ przejazd jeepami przez diuny Sahary

➡️ kąpiele pod wspaniałymi wodospadami d’Ouzoud

➡️ Ait Ben Haddou – mityczne miasto Maroka znane z plenerów filmowych: Klejnot Nilu, Gladiator, Aleksander, Troja.

➡️ Erg Chebbi – przeprawa na grzbietach wielbłądów przez czerwone diuny Sahary

O wyprawie Zobacz video

Zdobądź najwyższy szczyt Afryki Północnej – Jebel Toubkal 4167 m – Najwyższy szczyt Gór Atlas – Najwyższy szczyt Maroka!

Najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego – Jebel Toubkal, najstarsze królestwo w świecie muzułmańskim, czarodziejski urok czerwonego miasta, barwy, zapachy, smaki, ruchome wydmy, pionowe kaniony, wodospady, a wszystko w otoczeniu marokańskiego słońca.

Maroko – być może dla niektórych to cuda miejskiej architektury, świat przypraw i wyśmienitej kuchni, a dla innych pustynne krajobrazy, skalne dziwadła, oazy zieleni i górzyste tereny, które przyciągają wielu podróżników z całego świata.

Wyprawa na Jebel Toubkal to przyjemny trekking, który nie nastręcza trudności technicznych, dzięki czemu wejściem na szczyt może poszczycić się 100% naszych uczestników. W trakcie podróży poznamy piękne miasto Marrakesz, pionowe ściany Wąwozu Todry, spędzimy nocleg przy Saharze w berberyjskich namiotach. Poprzez gaje palmowe, gaje migdałowców, drzewa figowe czy niewiarygodne formy skalne zobaczymy słynne kazby, nomadów ze swoimi stadami i wioski berberyjskie niezmienne w swej kulturze od wielu wieków. To wszystko sprawia, że Maroko to magia, której nie sposób się oprzeć.

Pokonaj ferratę w Wąwozie Todra

Tylko z nami doświadczysz małej wspinaczkowej przygody w Maroku 🙂 . Nikt inny nie oferuje takiej atrakcji w marokańskiej scenerii. Wąwóz Todra słynie z dróg wspinaczkowych, ale mało kto wie, że tamtejsze skalne ściany przestały się ograniczać wyłącznie dla zaawansowanych wspinaczy i są w nim już wytyczone via-ferraty dostępne dla tych, którzy nie obawiają się ekspozycji. Cóż może być bardziej ekscytującego niż niespodziewana przygoda w otoczeniu kojarzącym się głównie z wielbłądami i pustynią.

Wymagania

✅ zalecane przez WHO szczepienia: WZW typ A i B, dur brzuszny, tężec, błonica
✅ paszport ważny przynajmniej przez cały okres pobytu w Maroko

 

Terminy (21) i ceny

    Jesteś zainteresowany?

    Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

    Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

    lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
    Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
    Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

    Dla osób dolatujących indywidualnie:
    Rozpoczęcie wyprawy: MARAKESZ / CASABLANCA
    Zakończenie wyprawy: MARAKESZ / CASABLANCA

    Dzień 1: Przelot do Marakeszu (opcjonalnie lot do Casablanca)

    Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Przelot do Marrakeszu albo Casablanki i przejazd do Marrakeszu. Zakwaterowanie w hotelu w Marrakeszu. Czas na odpoczynek po podróży. Dla chętnych wieczorny spacer po Medynie – starej dzielnicy miasta wpisanej na listę UNESCO. To tutaj właśnie znajdują się największe tradycyjne targi (suki) w Maroku. 

    Dzień 2: Marrakesz – Imlil 1740 m

    Do południa mamy dzień wolny na zwiedzanie miasta. Można to zrobić wspólnie lub indywidualnie. Marrakesz słynie z ceglasto – łososiowych murów, które spotyka się na każdym kroku. Koniecznie trzeba odwiedzić bazar na placu Jamma El Fna, poza tym pałace De La Bahia, meczety, muzeum, medynę, Wyższą Szkołę Koraniczną, suk oraz znane garbarnie. Po obiedzie przejazd (56km) do berberyjskiej wioski Imlil w górach Atlas skąd rozpoczyna się trekking na Toubkal.

    Dzień 3: Refuge du Toubkal 3207 m

    Po berberyjskim śniadaniu wyruszamy w 5-godzinną wycieczkę przez równinę zalewową i wzdłuż doliny Ait Mizan, podążając zygzakowatym szlakiem mułów do świętego sanktuarium Sidi Chamharouch. Po kolejnej godzinie marszu dotrzemy na lunch a następnie przez kolejne 2 godziny będziemy maszerować do schroniska Toubkal Les Muflons lub du Toubkal 3207 m na kolację i nocleg.

    Dzień 4: Jebel Toubkal 4167 m / Tubkal

    O 4:00 po skromnym śniadaniu rozpoczynamy atak szczytowy. Mamy do pokonania około 1000 m deniwelacji. Po 5-6 godzinnej wspinaczce stajemy na najwyższej górze Afryki Północnej – Jebel Toubkal 4167m.Stąd rozciągają się nieograniczone widoki we wszystkich kierunkach, od Równiny Marrakeszu po Atlas Wysoki na północy i na południe na Saharę.  

     Zazwyczaj w pierwszym podejściu szczyt zdobywa 100 % uczestników. 

    Po zdobyciu szczytu wracamy z gór do schroniska na lunch a następnie do Imlil na zasłużony gorący prysznic.

    Droga normalna
    IMLIL 1740 m
    NELTER 3207 m
    JEBEL TUBKAL 4167 m

    (dokładny opis tras w PDF)

    Dzień 5: Refuge de Toubkal – Imlil

    W przypadku złych warunków atmosferycznych dnia poprzedniego jest to dzień zapasowy. W przypadku, gdy zdobyliśmy szczyt dnia poprzedniego, co ma miejsce w 99% przypadków mamy czas wolny w Imlil. Można w tym czasie odpocząć w łaźniach, bądź odwiedzić berberyjskie wioski.

    Dzień 6: Wodospady d’Ouzoud

    Po śniadaniu udamy się busem nad wodospady. Na miejsce docieramy w porze obiadowej. Zakwaterowanie w hotelu w pobliżu wodospadów, obiad i ruszamy na długi spacer do malowniczych wodospadów, do najcudowniejszego miejsca w Maroku. Podziwiamy ich wyjątkową urodę z cyplu Cafe Immouzzer. Kaskady widać stamtąd przez tęczową mgiełkę. Dookoła wyrastają piękne czerwone urwiska porośnięte krzewami oleandrów. Nocleg spędzimy w pobliskim hotelu. 

    Dzień 7: Ait Ben Haddou

    Po zjedzeniu śniadania opuścimy wodospady Ouzoud i udamy się w podróż przez malowniczą przełęcz Tichka 2260m, następnie w dół doliną do Ait Ben Haddou Kasbah  – ufortyfikowanej osady (ksar), leżącej ok. 30 km na północny zachód od miasta Ouarzazate. Ze względu na swoją historię, a także wyjątkowość osada została wpisana w 1987 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta wyjątkowa osada położona jest na zboczu wzgórza nad porośniętymi palmowym gajem brzegami rzeki Warzazat. Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstała osada, chociaż musiała już istnieć w XVI wieku. Osada podupadła, kiedy otworzyły się szlaki wzdłuż wybrzeży Afryki Zachodniej. Ostateczny kres świetności Ait Ben Haddou położyli Francuzi, budując nowoczesną drogę przez przełęcz Tiszka. Większość ludzi mieszka dzisiaj poza terenem fortyfikacji, jednak kilka rodzin wciąż zamieszkuje kazby. Ze względu na nieprawdopodobną malowniczość osady, kręcono tu szereg filmów, między innymi: Klejnot Nilu, Gladiator, Aleksander, Troja, Mumia. Nocleg w hotelu.

    Dzień 8: Wąwóz Todra – Merzouga

    Wyjeżdżamy z Ait ben haddou jedziemy przez Ouarzazate by dotrzeć  do wąwozu Todra. Strome ściany skalne sięgające do 600 m wysokości, otoczone gajami palmowymi czy wioskami berberyjskimi i krystalicznie czystą rzeką u ich stóp, sprawiają wrażenie niedostępnych. Najpiękniej jest tu rano, kiedy słońce sięga do dna doliny, a skały zaczynają tańczyć kolorami pod jego wpływem. Po południu w kanionie robi się ciemno, a zimą panuje tu chłód. Todra to mekka dla wspinaczy skałkowych z całego świata. Jeżeli będziesz miał ochotę i odwagę zabierzemy Cię na via ferratę lub wybierzemy się na wędrówkę między pionowymi ścianami wąwozu. Po obiedzie jedziemy do Merzougi gdzie spędzimy noc w namiotach Beduinów ustawionych na terenie hotelu. Po kolacji posłuchamy berberyjskiej muzyki przy ognisku pod afrykańskimi gwiazdami.

    Dzień 9: Merzouga

    Dodatkowy dzień w Merzouga. Po intensywnych dniach w trasie dzień odpoczynku na Saharze. Wieczorem wielka karawana wielbłądów. Przemierzać będziemy majestatyczny  ocean wydm na zachód słońca.

    Dzień 10: Merzouga – Zagora

    Przygoda jeepem o wschodzie słońca w Merzoudze a następnie przejazd do Zagora, miasta otoczonego przez góry Zagora, z którego miasto wzięło swoją nazwę. Na starych mapach Europy miasta nie znajdziemy, ponieważ zostało zbudowane w XX wieku. Na szczytach gór widoczne będą ruiny antycznej twierdzy Almoravid. Na granicy miasta znajdziemy dobrze znany drogowskaz „Timbuktu 52 jours”, czyli czas potrzebny aby dostać się do Timbuktu (52 dni) w Mali pieszo lub na wielbłądach. Odpoczynek w hotelu w Zagorze po wyczerpującej podróży. Zagora stanowi powszechnie miejsce wypadowe na wspaniałe piaszczyste pustynie i malownicze oazy ściągające turystów z całego świata.

    Dzień 11: Zagora – Marrakesz

    Po śniadaniu powrót minibusem / vanem, do Marrakeszu.  Ponieważ to nasz ostatni nocleg w Marrakeszu wskazane jest wieczorne kluczenie po zaułkach i uliczkach miasta oraz ostatnie zakupy na słynnym bazarze na placu Jamma El Fna…

    Dzień 12: Marrakesz i powrót (opcjonalnie lot z Casablanca)

    Przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

    Opcjonalnie: Dla zainteresowanych możliwe jest wydłużenie wyjazdu o 2-3 dni na Fez lub słynne plaże w pobliżu Agadiru. Zwiedzanie Casablanki odradzamy.

    Noclegi

    ➡️ W trakcie pobytu „na dole” noclegi są w hotelach i riadach
    ➡️ Podczas akcji górskiej śpimy schroniskach

    Uwaga! Unikamy zakwaterowania w miejscach o niskim standardzie, aby zwiększyć Twój komfort podczas wyprawy!

    Wyżywienie

    ➡️ W trakcie akcji górskiej zagwarantowane są 3 posiłki dziennie
    ➡️ Podczas część objazdowej w cenie są 2 posiłki dziennie – śniadanie i  obiadokolacja

    Uwagi

    1. Rząd Marokański wprowadził bezwzględny zakaz nocowania na pustyni Merzouga pośród wydm, ponieważ obozy się tam znajdujące negatywnie wpływały na środowisko, jednak nadal można nocować na obrzeżach pustyni. Trzeba mieć na uwadze, że obozy te niestety znacznie odbiegają od tych oryginalnych, które były w głębi pustyni przez co nie ma już w nich takiego klimatu. W związku z powyższym dla zwiększenia komfortu uczestników, zdecydowaliśmy się na nocleg w pobliskim, klimatycznym hotelu. 🙂

    Cena wyprawy

    4665 zł + przelot od 1300 do 3000zł

    Obejmuje

    ✅ przelot do Maroka i z powrotem
    ✅ organizację oraz logistykę wyprawy
    ✅ wyżywienie – dwa posiłki dziennie, w górach trzy posiłki dziennie
    ✅ lokalne przejazdy
    ✅ wszystkie noclegi w hotelach, riad 'ach i schroniskach pod Toubkalem
    ✅ opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Parku Narodowego Jebel Toubkal
    ✅ poganiacza z mułami noszącymi nasz bagaż do schroniska
    ✅ pustynne safari jeepem 4×4
    ✅ karawanę na grzbietach wielbłądów na Saharze
    ✅ opcjonalna wycieczka pod wodospady d’Ouzoud
    ✅ noclegi przy pustyni w obozach nomadów
    ✅ rozszerzone ubezpieczenie NNW i KL o uprawianie sportów podwyższonego ryzyka
    ✅ uczestnictwo lidera wyprawy wielokrotnie prowadzącego wyprawy do Maroka na Toubkal

    Nie obejmuje

    ❌ napiwków i gratyfikacji
    ❌ napojów do posiłków
    ❌ sprzętu i wspinania z przewodnikiem dla zainteresowanych w wąwozie Todra (ok 15€)
    ❌ dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie (wstępów do muzeów, pałaców)

    Zainteresują Cię także